MENU
klinika

Historia e Artanit

“Kisha djersitje të keqe, analizat më treguan sëmundjen…”

24.02.2020 - 19:09

Është  e rëndësishme që njerëzit të dinë se sa serioze është kjo sëmundje. Kam fibromialgji (një çrregullim kronik që karakterizohet nga dhimbje të përhapura muskulore, lodhje dhe butësi në zonat e lokalizuara)  dhe shpinë të grimcuar duke shkaktuar neuropati të rëndë dhe kam qenë në dhimbje masive për 8 vjet dhe me qetësues shumë të fortë të dhimbjes. Për disa vjet unë isha duke u ankuar te mjeku për djersitje të keqe , por sa herë që shkoja më jepnin arsyetime që është diabeti, ilaçet që po merrni etj.

Përfundimisht në Prill të vitit të kaluar, u sëmura shumë, simptoma e vetme është djersitja dhe përgjithësisht ndjehesha e sëmurë. Pasi refuzova të shtrohesha në spital, ata më bënë teste gjaku çdo ditë rresht për një javë, enzimat e mëlçisë rezultuan 186, më shumë  sesa në normalen 34. Më dërguan për Eko , pastaj një CT-skanim dhe kur më në fund mora rezultatet, mjeku tha që kisha “dhëmbje” në mëlçi dhe ishte shkaktuar nga qetësuesit e dhimbjes. Ajo tha se kishte edhe disa pacientë në të njëjtin pozicion dhe do të pendohej nëse nuk do të më referonte tek specialisti për kujdes. U luajt e gjitha deri në atë pikë sa u ndje sikur nuk ishte asgjë më shumë se një gju i lenduar. E panjohur për mua, rezultatet në të vërtetë thanë se kisha cirrozë!


Cirroza është një gjendje në të cilën përfundon mëlçia pas sëmundjeve kronike që shoqërohen me dëmtim të qelizave të mëlçisë, fibrozë, rigjenerim nodular, dhe shtrembërim të organit të mëlçisë.

Fiziologjikisht, cirroza shkakton pamjaftueshmëri të mëlçisë (pamjaftueshmëri biokimike-metabolike dhe pamjaftueshmëri të qarkullimit të gjakut në mëlçi. Në nëntor, takova doktorin  që më dha një prognozë të keqe, duke më thënë se nuk kishte asgjë më shumë që ai mund të bënte për mua dhe nuk do të kisha të drejtë edhe për transplantim të mëlçisë, u shkatërrova. Në vizitën e mjekut të përgjithshëm, ai vazhdoi duke më thënë se ishte vetëm dhëmbje, pikërisht atëherë pashë fjalën cirrozë në raportin që më tregoi.

Takova infermierin specialist të hepatologjisë më 18 janar, 2 muaj nga diagnoza ime. Serioziteti i sëmundjes tani është plotësisht i dukshëm. Gjatë takimit, unë pata një fibroscan dhe tregoi që mëlçia është plotësisht cirotike dhe megjithëse rezultatet e fundit të gjakut janë akoma shumë të larta, ai tha se nuk ka asnjë shkak alarmi dhe mëlçia është akoma kompensuese! Simptoma e vetme tani është jashtëzakonisht një fryrje  nga bllokimi e cila mund të jetë mjaft e dhimbshme, por unë jam duke u marrë me atë sot.

Më është thënë që ta ndryshoj dietën t në proteina të larta, kështu që shumë qumësht, djathë, vezë, mish pule dhe peshk dhe për shkak se mëlçia ime mund të ruajë më energjinë e saj ‘, mjeku këshilloi që të ha sasi të vogla çdo 2-3 orë për të parandaluar  trupin të prish indet e muskujve për energji . Infermierja gjithashtu më rekomandoi laktlozën për të ndihmuar të shpëtoj trupin nga toksinat që mëlçia nuk mund të shpërbëjë. Ka më pak se një javë nga konsulta  dhe ato 2 ndryshime kanë bërë një ndryshim të madh, mendja është më e qartë dhe kujtesa më është përmirësuar, lodhja e tmerrshme është më e lehtë dhe ndjehem më mirë sesa kam qënë me muaj.

Që kur kam takuar  infermierin, gjithçka është shpjeguar siç duhet dhe megjithëse situata është më serioze sesa mendoja, tani jam në gjendje të mendoj për një afat më të gjatë. Çfarë  jam duke u përpjekur të them është se , së pari, nëse jeni me ilaçe afatgjatë, mos u mjaftoni me analiza të gjakut, insistoni në një skanim me ultratinguj, ashtu si një masë paraprake, por thjesht mund të shpëtojë jetën tuaj ose të ju jap një shans më të mirë për të ndaluar dëmtimet e mëtejshme; Mjekët  nuk e quajnë më kot një vrasës të heshtur! Ju duhet të jeni ai që kujdeset për mëlçinë tuaj. Sikur ta dija këtë vite më parë. Unë kam ndërmend të jetoj me sëmundjen sesa të vdes nga ajo!

Së dyti, vazhdoni të flisni… Lehtë për tu thënë, vështirë për tu bërë por është një pjesë thelbësore e diagnozës. Së fundmi, gjithmonë ka shpresë, edhe kur të ndjeheni të humbur dhe të lodhur, diku ka pak dritë  në atë re që duket shumë gri.