MENU
klinika

Koronavirus/ Bie kërkesa, ulet prodhimi

Pse çmimet e naftës ranë ‘në tokë’?

05.02.2020 - 13:43

Prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë mund të jenë duke planifikuar zvogëlimin e prodhimit, dhe kjo për shkak të koronavirusit. Përfaqësuesit e kartelit të prodhuesve të naftës Opec dhe aleatët e tij pritet të takohen këtë javë ndërsa rriten thirrjet për veprim për të mbështetur çmimet e naftës. Kostoja e papërpunuar ka arritur nivelin e saj më të ulët në një vit pasi ra 20% që nga kulmi i saj në janar.

Pse kanë rënë çmimet globale të naftës kaq shumë?
Përhapja e koronavirusit do të thotë se festa e Vitit të Ri Lunar është shtrirë në pjesën më të madhe të Kinës dhe kufizimet e udhëtimit janë në vend. Si rezultat, fabrikat, zyrat dhe dyqanet mbesin të mbyllura. Kjo do të thotë importuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar, e cila zakonisht konsumon rreth 14 milion fuçi në ditë, ka nevojë për shumë më pak vaj në makineri të energjisë, automjete të karburantit dhe të mbajë dritat.

Përhapja ka të ngjarë të ketë një ndikim veçanërisht të madh në kërkesën për karburant fluturues pasi linjat ajrore në të gjithë botën pezullojnë fluturimet për në Kinë, dhe kufizimet e udhëtimit brenda vendit nënkuptojnë shumë më pak fluturime. Bloomberg raportoi këtë javë që konsumi i përditshëm i papërpunuar i Kinës ishte rënë me 20%, ekuivalent i nevojave të naftës në Mbretërinë e Bashkuar dhe Italisë të kombinuara.

Si përgjigje, rafineri më i madh i naftës në Azi, Sinopec, i cili është në pronësi të qeverisë kineze, ka ulur sasinë e papërpunuar që po përpunon me rreth 600,000 fuçi në ditë, ose 12%, shkurtimin e saj më të madh në më shumë se një dekadë.Shkalla e rënies ka shokuar industrinë e energjisë, sipas analistit të naftës me bazë në Chicikago Phil Flynn: “Ne nuk kemi parë një ngjarje të shkatërrimit të kërkesës në këtë shkallë që e lëviz këtë shpejt.”

Çfarë na tregon kjo për ndikimin e shpërthimit në ekonominë globale?
Rënia e mprehtë e kërkesës për naftë është një simptomë e qartë e një rënie në aktivitetin e biznesit në Kinë dhe një shenjë që rritja ekonomike e vendit, e cila tashmë ishte në një tre dekadë të ulët, do të ngadalësohet më tej.
Zhang Ming, një ekonomist në grupin e studimeve të mbështetur nga qeveria, Akademia e Shkencave Sociale, ka thënë se shpërthimi mund të shtojë rritjen vjetore të vendit nën 5% për tre muajt e parë të vitit.

Kina është ekonomia e dytë më e madhe në botë dhe një motor kryesor për rritjen ekonomike globale. Impactdo ndikim negativ në Kinë është pothuajse i sigurt se do të rritet në të gjithë botën. Këtë javë drejtoresha drejtuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, tha se epidemia ka të ngjarë të ngadalësojë rritjen ekonomike botërore të paktën në një afat të shkurtër, por paralajmëroi se ishte ende shumë herët për të thënë më tej: “Ne duhet të vlerësojmë se si shpejt po merren veprime për të përmirësuar përhapjen e koronavirusit dhe sa efektiv është ky veprim “.

Çfarë pritet të bëjnë prodhuesit e naftës?
Prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë thuhet se po diskutojnë për më shumë ulje të prodhimeve, në krye të atyre që kanë filluar që nga viti 2016, për të rritur çmimet.
Të hënën, anëtari i Opecit Irani bëri thirrje publikisht për masa për të mbështetur çmimet e naftës pasi koronavirusi goditi kërkesën.

Deklarata erdhi pasi e ashtuquajtura Opec +, e cila përfshin Rusinë, raportohet se do të diskutojë për shkurtimet e prodhimit midis 500,000 dhe një milion fuçi në ditë në një takim që pritet të zhvillohet këtë javë.
Margaret Yang nga CMC Markets tha se tregu priste që prodhimi të shkurtohej me 500,000 fuçi në ditë, por shtoi: “Ne nuk do të përjashtojmë një prerje edhe më të thellë nëse situata përkeqësohet.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale