MENU
klinika

"Receta e mamit"

Sallatë me pasta, mish pule dhe perime

13.02.2020 - 15:29

Koha e përgatitjes: 15 minuta 

Koha e gatimit: 15 minuta

Receta për: 6 persona

Recetë plot shije, ngjyra e vlera ushqimore për ju dhe familjen tuaj!

INGREDIENTËT

 • 4 gjokse pule
 • 1 ½ lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 thelpi hudhra
 • Kripë, piper të zi
 • 1 pako pasta (për shembull fusilli)
 • Trumzë e freskët
 • Pak rigon
 • 150 gram pomodorini
 • 1 spec i kuq ose jeshil i prerë në shirita të hollë
 • ½ filxhan me ullinj të zinj
 • 1 qepë e kuqe mesatare e prerë në rrathë të hollë
 • 1/3 filxhan me djathë parmixhano
 • Për salcën:
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle uthull molle
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 1 thelpi hudhër e grimcuar
 • Pak kripë dhe piper të zi

UDHËZIMET

 1. Në një tas të vogël bashkoni të gjithë përbërësit për salcën dhe i përzieni mirë. I lini mënjanë.
 2. Ndërkohë në një tenxhere me ujë vendosni për të zierë pastat. I kulloni dhe i lini mënjanë.
 3. Mishin e pulës e prisni në shirita jo shumë të hollë. I marinoni me kripë, piper, pak vaj ulliri, trumzë, rigon dhe hudhra. I vendosni për t’i skuqur në një tigan për 6-8 minuta.
 4. Tani merrni një tas të madh. Shtoni në të makaronat, shiritat e mishit të pulës, specin, qepën, domatet e prera përgjysmë.
 5. Sipër i shtoni salcën marinuese, pak kripë dhe piper nëse është e nevojshme.
 6. I përzieni të gjitha bashkë dhe shijojeni së bashku me djathin parmixhano sipër!