MENU
klinika

CNBC/ Vetëm për dy ditë

SHBA/ COVID-19 “vjedh” 1.7 trilion dollarë në bursa

26.02.2020 - 09:41

S&P 500 sapo fshiu rreth 1.737 trilion dollarë të vlerës së tij gjatë shitjes së tregut dy-ditor, sipas S&P Dow Jones Indekset. Pika e kapitalit neto humbi vlerën e 810 miliardë dollarëve të martën, duke shtuar humbjen e saj 927 miliardë dollarë të hënën, sipas Analistit të Lartë të Indeksit të Fabrikës, Howard Silverblatt. “Është në rënie prej 2.138 trilionë dollarësh që nga niveli i lartë i së Mërkurës së kaluar, sipas S&P Dow Jones.

Aksionet u grumbulluan përsëri të martën ndërsa investitorët u larguan nga asetet më të rrezikshme mes frikës së fortë për një ngadalësim të rritjes globale të shkaktuar nga koronavirusi vdekjeprurës. Humbja dy-ditore e S&P 500 prej 6.3% ishte më e madhja për vlerësimin që nga gushti 2015, kur qeveria kineze zhvlerësoi juanin në mes të luftës tregtare amerikane dhe amerikane.

Rënia e 900 pikëve të së martës në mesataren industriale të Dow Jones u shtua në zhytjen mahnitëse prej 1.000 pikë. Nasdaq Composite ra 2.8% të martën dhe u bashkua me S&P 500 dhe Dow duke u kthyer negativ për vitin. Rendimentet e bonove u zhytën gjithashtu ndërsa investitorët kërkuan strehim të sigurt. Rendimenti në notën bazë të 10-vjeçarit të Thesarit ra në një rekord të ulët prej 1.32%.

Virusi vdekjeprurës përhapës, që ka infektuar më shumë se 80,000 dhe ka vrarë më shumë se 2.700, ka dërguar valë shoku nëpër tregjet. Kompanitë si Apple, Nike, United Airlines dhe Mastercard kanë ngritur të gjithë flamuj në lidhje me koronavirusin dhe ndikimin e tij në të ardhurat e tyre. Stoqet e çipave, të cilat mbështeten shumë në të ardhurat nga Kina, janë duke u braktisur nga Wall Street pasi bëhet më e dukshme çrregullimi i zinxhirit të furnizimit do të vazhdojë derisa të përfshihet epidemia.

Zyrtarët shëndetësorë në Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve thanë të martën se koronavirusi ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe publiku amerikan duhet të “përgatitet për pritjen se kjo do të jetë e keqe”. Kjo pason lajmet të hënën në lidhje me një goditje në raste në vende të tjera në Azi, Lindjen e Mesme dhe Evropë, jashtë epiqendrës së virusit në Kinë.

Investitorët janë duke parë nga afër raportet në Itali, Iran dhe Korenë e Jugut. Këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Larry Kudlow tha për CNBC se ekonomia amerikane “po mban mirë” dhe se koronavirusi në këtë vend është “shumë afër kontrollit të ajrit”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

Hapat që po ndiqen për realizimin

Këtë vit pritet “5G” në Shqipëri

"Të gjithë presin fushatën e rivlerësimit me 3 për qind"

Bllokohet shitblerja e pronave, si e shpjegojnë agjentët imobiliarë

“Thjeshtimi i kritereve prodhon të paaftë“

Bursë për studentët me pesa, pse ekspertët janë kundër

Jugu me çmime të ‘kripura’

Pushuesit zgjedhin veriun për plazhet e lira