MENU
klinika

Nga The Washington Post

Si koronavirusi infektoi edhe presidentin kinez…

14.02.2020 - 19:35

Epidemia e koronavirusit në Kinë është shumë më tepër sesa një sëmundje; është sfida më serioze për sundimin e Presidentit Xi Jinping dhe Kinën që nga koha kur ai mori pushtetin në vitin 2012.

Është shumë herët për të parashikuar fillimin e fundit të karrierës politike Xi, por epidemia qartë po ndryshon mënyrën e qeverisjes së Kinës dhe Xi-it.

Në vitin 2018, Xi e shpalli veten president përjetë. Ai gjithashtu nisi një fushatë kundër ideologjisë perëndimore, madje duke urdhëruar censura të hiqnin librat nga bibliotekat e universiteteve kineze nëse përmbajtja e tyre nuk ishte e mjaftueshme.

Por koronavirusi e ka sfiduar sistemin që Xi ka ndërtuar si asgjë tjetër.

Xi është detyruar të përulet para ekspertëve. Javën e kaluar, Xi emëroi kryeministrin e tij të dikurshëm, Li Keqiang, për të kryesuar grupin drejtues përgjegjës për trajtimin e virusit. Ishte Li, jo Xi, i cili shkoi në Wuhan për të mbikëqyrur fushatën kundër tij.

kolana e librave

Pse e lejoi Xi Li? Sepse, ndryshe nga Xi, Li është ekspert. Ai është marrë me epidemitë. Jo një herë, por dy herë.

Brenda disa javësh pasi virusi u shfaq për herë të parë në 8 dhjetor, studiuesit në Pekin dhe Shanghai konfirmuan origjinën e sëmundjes. Shpejt, vuri në dukje kronologjia, ekspertët e Kinës zhvilluan reagentë testues dhe i shpërndanë ato në qendrat provinciale për kontrollin e sëmundjeve në të gjithë Kinën. Kjo ishte punë e shpejtë, profesionale, bashkë me Organizatën Botërore të Shëndetit.

Më 30 dhjetor, Komisioni Shëndetësor i Wuhanit lëshoi ​​një urdhër për spitalet, klinikat dhe njësitë e tjera të kujdesit shëndetësor lidhur me publikimin e çdo informacioni në lidhje me trajtimin e kësaj sëmundje të re. Çdo ditë midis 12 janarit dhe 16 janarit, Komisioni i Ndërtimit Shëndetësor Komunal Wuhan njoftoi se nuk kishte raste të reja. Ndërkohë vdekjet vazhdonin.

Siç thonë analistët, “Së pari politika. Ruajtja e qëndrueshmërisë së pari ”. Ky është sistemi Xi. Dhe tani e gjithë Kina, dhe mbase Xi vetë, do të duhet të përballet me pasojat.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Editoriali i The Washington Post

Si e tronditi epidemia sistemin kinez…

Po i shmanget përgjegjësisë?

Kinezët vdesin e presidenti zhduket!