MENU
klinika

Disa këshilla

Si t’i zbardhni dhëmbët në shtëpi

24.02.2020 - 12:48

Kemi shpenzuar shuma të mëdha për zbardhjen e dhëmbëve. Këto procedura janë mjaft të shtrenjta dhe duhet të përsëriten përsëri dhe përsëri. Por harrojmë që shtëpitë tona janë plot me produkte që mund të na ndihmojnë të kemi një buzëqeshje të bukur.

Ne jemi të gatshëm të ndajmë disa mënyra për zbardhjen e dhëmbëve që mund t’i përsëritni lehtësisht në shtëpi.

  1. Xhenxhefill dhe kripë

Çfarë ju nevojitet: xhenxhefill, kripë dhe limon

Si të përdorni: Grindni një pjesë të vogël xhenxhefilli, kjo mund të bëhet me një rende. Merrni 1/4 lugë çaji kripë dhe shtojeni në xhenxhefill. Pritini një fetë limoni, shtrydhni lëngun në përzierje dhe përsëri përziejini mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh.

  1. Argjil

Çfarë ju nevojitet: argjil

Si të përdorni: Thjesht aplikoni argjilën në dhëmbë dhe pastrojini mirë me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë presion, bëjeni butësisht. Më pas shpëlajeni gojën me ujë të pastër.

  1. Kripë

Çfarë ju nevojitet: Kripë, ujë

Si të përdorni: Përzieni kripën dhe ujin në pjesë të barabarta. Përziejini derisa kripa të tretet plotësisht. Aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Ju gjithashtu mund të bëni gargarë me të dhe më pas shpëlajeni gojën me ujë të pastër.

  1. Gjethet e mentës dhe vaji i arrës së kokosit

Çfarë ju nevojitet: gjethe mente, vaj kokosi

kolana e librave

Si të përdorni: Grindini gjethet dhe shtojini në vaj kokosi. Përziejini mirë dhe aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë mente, 3-5 gjethe janë më se të mjaftueshme.

  1. Peroksidi i hidrogjenit dhe sode buke

Çfarë ju nevojitet: peroksidi i hidrogjenit, sode buke

Si të përdorni: Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1: 2. Përziejini derisa të formohet një paste. Butësisht lani dhëmbët me këtë përzierje dhe më pas shpëlajeni gojën me një sasi të madhe uji.

  1. Pluhur kakao

Çfarë ju nevojitet: pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi.

Si të përdorni: Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e arrës së kokosit ose ujin. Lyeni dhëmbët si zakonisht me këtë përzierje.

  1. Uthull dhe sode buke

Çfarë ju nevojitet: sode buke, uthull molle

Si të përdorni: Përzieni 1 lugë çaji uthull molle me 1 lugë çaji sode buke. Përziejini ato derisa të formojnë një përzierje homogjene. Lyeni dhëmbët me pastën që rezulton dhe shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Ju lutemi vini re se të gjitha këto mjete duhet të përdoren me kujdes. Përdorni këto metoda 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni pushime. Nëse filloni të ndjeni dhimbje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, menjëherë ndaloni procedurën.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zbardhja e dhëmbëve jo kaq e thjeshtë!

Pastat e dhëmbëve me qymyr po ju dëmtojnë!

7 veprime që nuk duhet t'i bëni kurrë!

Mjaft! Kështu po i shkatërroni dhëmbët tuaj!