MENU
klinika

A ishte e qëllimshme?

Sulmi ajror i NATO-s, vdesin 8 civilë

16.02.2020 - 12:48

Tetë civilë kanë humbur jetën nga një sulm ajror i forcave të NATO-s në rrethin Surkh-Rod në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit.

Ataullah Hogyani, zëdhënës i guvernatorit të provincës, tha në një deklaratë se forcat e NATO-s organizuan një operacion ajror kundër militantëve talebanë. Hogyani tha se forcat e aleancës gabimisht kanë shënjestruar civilët, me çka tetë persona kanë humbur jetën.

kolana e librave

Ai njoftoi se një delegacion është dërguar në rajon për të hetuar rastin. Nga ana tjetër, Ajmal Omar, anëtar i Këshillit Provincial në Nangarhar, pohoi se nga sulmi jetën kanë humbur mbi dhjetë civilë.

Ende nuk dihet se avionët e cilit vend e kanë kryer sulmin. Në Nangarhar gjendet baza e forcave të SHBA-së që veprojnë në kuadër të NATO-s.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dilemat pas ikjes së ambasadorit amerikan Lu. Kush ishte ai dhe a do të vijojë I njëjti angazhim amerikan në vendin tonë?

Ambasadori amerikan më i mirë në Shqipëri, Lu iku. E tash?