MENU
klinika

Disa këshilla

Thembra të plasaritura? Ja si t’i shëroni në mënyrë naturale

07.02.2020 - 12:16

Nëse shihni plasaritje në këmbët tuaja, me siguri supozoni se është për shkak të dehidrimit ose mungesës së lagështirës në lëkurën tuaj.

Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura juaj është e thatë dhe thembrat tuaja të plasaritura.

Ne kemi bashkuar 5 arsye të panjohura pse mund të keni plasaritje në thembra dhe si t’i shëroni ato.

  1. Peshë ekstra

Pse:

Këmbët tuaja mbajnë peshën e gjithë trupit tuaj. Kështu që kur të fitoni peshë shtesë, rritet presioni në  thembrat tuaja. Në këtë rast, thembra juaj detyrohet të zgjerohet anash për të mbështetur më shumë peshën. Dhe nëse lëkura juaj ka mungesë lagështie, ajo bëhet me plasaritje.

Si ta rregulloni:

Ju mund ta llogaritni peshën tuaj ideale  – gjithmonë mbajeni atë brenda normës. Gjithashtu, merrni parasysh që diabetikët priren të kenë plasaritje në thembra, kështu që kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak rregullisht.

  1. Mungesa e vitaminave

Pse:

Pa disa vitamina vitale, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera, lëkura juaj thjesht nuk mund të funksionojë siç duhet dhe bëhet e thatë dhe e trashë.

Si ta rregulloni:

Shtoni më shumë ushqime të pasura me vitamina A, B3, C, E, zink dhe omega-3 acide yndyrore në dietën tuaj.

  1. Këpucë të gabuara

Pse:

Sandalet zakonisht lejojnë që dhjami në thembrën tuaj të zgjerohet anash dhe të rrisë mundësinë e plasaritjes në thembra. Këpucët jo të përshtatshme dhe thembra të hollë gjithashtu mund t’ju japin thembra të plasaritura dhe dhimbje.

Si ta rregulloni:

Vishni këpucë të mbyllura që ju japin mbështetjen e duhur. Ju gjithashtu mund të bisedoni me një këpucar për t’u siguruar që këpucët tuaja janë në madhësinë e duhur.

  1. Menopauza

Pse:

Pas menopauzës, disa gra kanë tendencë të kenë “fituar keratoderma”, gjendje që mund të çojë në lëkurë të plasaritur në thembra dhe pjesë të tjera të trupit.

Si ta rregulloni:

Për të hequr qafe plasaritjet në thembra, mund të provoni të aplikoni vajra, por mos harroni të konsultoheni më parë me mjekun tuaj.

  1. Duke qëndruar në këmbë shumë gjatë

Pse:

Qëndrimi në këmbë për një periudhë të gjatë kohore, veçanërisht në dyshemetë e ngurta ose prej druri, mund të bëjë presion shtesë në këmbët tuaja.

Si ta rregulloni:

Mundohuni të shmangni qëndrimin në këmbë shumë gjatë. Nëse nuk është e mundur, bëni disa ushtrime të thjeshta për të rishpërndarë presionin nga thembrat tuaja herë pas here.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Këto janë 4 zgjidhjet më të mira!

Thembra të çara dhe të thata?