MENU
klinika

Ja si t'i zhdukni në pak minuta

Thembrat e plasaritura tashmë nuk janë më problemi juaj

07.02.2020 - 15:30

Keni thembra të plasaritura gjatë gjithë vitit?

Mos harxhoni më para në produkte të shtrenjta të cilat nuk ju zgjidhin asnjë problem! Si fillim duhet të dini nga vjen ky problem:

1- nga prania e mykut në këmbët tuaja

2- djersitja e këmbëve

3- Këpucët shumë të ngushta ose shumë të larta

4- Ekzema, një sëmundje e lëkurës që shkakton rrjepje, plasje të lëkurës dhe plagë

Më poshtë ka disa mënyra efektive të cilat ju mund ti bëni në shtëpinë tuaj:

Aspirinë dhe lëng limoni: Thjesht shtypni 10 pilula aspirine dhe shtoni pak lëng limoni për të bërë një paste. Pastaj aplikoni përzierjen me pambuk mbi thembrat tuaja të dëmtuara. Përdorni garzë dhe një qese plastike për të siguruar pambukun dhe lëreni të qëndrojë gjatë natës. Kjo procedurë do t’ju ndihmojë të shfarosni qelizat e vdekura të lëkurës dhe ta bëni lëkurën në thembrat tuaja më të butë.

Sodë buke: Tri lugë gjelle sodë buke, Katër deri pesë litra ujë Filloni duke e përzier sodën e bukës me ujë të nxehtë dhe futni këmbët në ujë për 10-15 minuta.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN