MENU
klinika

Solidarizohen shtetet e BE-së

Vijon Konferenca e Donatorëve, ja sa kanë dhuruar shtetet për rindërtimin në Shqipëri

17.02.2020 - 17:26

Është zhvilluar ditën e sotme Konferenca e Donatorëve në ndihmë të Shqipërisë për pasojat e tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

Me pjesëmarjen e  shteteve të Bashkimit Europian, dhe jo vetëm, dhe solidarizimin e madh të tyre duket kontribuar kështu në ndihmë të procesit të rindërtimit.

Vijojnë të mblidhen të ardhura për këtë process në Shqipëri.

Më poshtë do të keni një listë të shteteve të cilat kanë kontribuar dhe shumën përkatëse që kanë dhënë.

  1. Ambasada e Suedisë në Tiranë njofton se Suedia ka vendosur të dhurojë 5.6 milionë euro për Shqipërinë.

Gjithashtu, ambasada njofton se ministri i Suedisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim Peter Eriks Sonmp është në Bruksel, pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë.

  1. Gjermania ka vendosur të dhurojë 11 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri, pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit 2019.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, gjatë fjalës së tij në Konferencën e Donatorëve, që po zhvillohet sot në Bruksel.

  1. Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri.

Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian, t’iu rikthehen ëndrrave të tyre.

  1. Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019.

Lajmi është bërë i ditur në Konferencën e Donatorëve, e cila po zhvillohet sot në Bruksel, ku janë të pranishëm 100 vende.

  1. Danimarka dhe Polonia do të kontribuojnë me nga 2.7 milion euro për procesin e rindërtimit në Shqipëri.

Donacionet janë bërë të ditura nga ministrat danezë dhe polonezë të pranishëm në Konferencën e Donatorëve në Bruksel.

  1. Greqia do të japë si donacion 2.5 milion euro dhe zotohet të ndërtojë 200 shtëpi në Shqipëri.

Ishte ministri grek i cili bëri të  ditur shifrën gjatë Konferencës së Donatorëve.

Greqia ishte një ndër të parat vende e cila ndihmoi Shqipërinë gjatë tërmetit të 26 nëntorit me emergjenca civile dhe trupa kërkim- shpëtimi. Shifra që ajo jep është e ulët në krahasim me atë që ofroi Italia por ajo do të ndërtojë 200 shtëpi.

7. Finlanda ka dhuruar për Shqipërinë 300 mijë euro

kolana e librave

8. Holanda 3 milionë euro

9. Sllovakia 250 mijë euro

10. Hungaria ka dhuruar për procesin e rindërtimit në Shqipëri 500 mijë euro dhe 200 mijë euro prej tyre shkojë për rindërtimin e kishave dhe mirë mbajtjen e tyre pas pasoave që la tërmeti i 26 nëntorit.

11. Austria ka dhuruar për Shqipërinë 1 milon euro

12. Luksenburg ka dhurur për Shqipërinë 150 mijë euro

13. Mali i Zi ka kontribuar me 500 mijë euro

14. Bullgaria ka dhuruar 100 mijë euro

15. Serbia ka dhuruar për procesin e rindërtimit 2 milion euro

 

 

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fatura e plotë e dëmeve del në...

Konferenca e donatorëve/ Rama takon Merkel

“BE 100 mln euro nga buxheti për Rindërtimin pas tërmetit”

Konferenca e donatorëve/ Von Der Leyen: E gjithë bota u solidarizua!