MENU
klinika

Përgjigjet mjekja e përgjithshme

Vuaj nga anemia. Si kurohet?

20.02.2020 - 11:30

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje, vuaj nga anemia. Si kurohet?

Përgjigjet mjekja e përgjithshme: Anemia është mungesa e hekurit në gjak i cili mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe rraskapitur. Anemia është e lidhur me problemin e hemoglobinës, proteinave në rruazat e kuqe të gjakut që janë të pasura me hekur. Këtu po ju listoj ushqimet që ndihmojnë absorbimin e hekurit:

1. Mishi/peshku/pula;
2. Pemët: portokalli, lëngu portokalli, pjepri, dredhëza, grejpi e të ngjashme;
3. Perimet: brokoli, lakra e Brukselit, domatja, lëngu i domateve, patatja, speci i kuq dhe i gjelbër, vera e bardhë.            Për më tepër do ju këshilloja një vizitë më specifike për të parë nga afër gjendjen tuaj shëndetësore.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN