MENU
klinika

Demanton liderët e vendit

Xhamajka mohon njohjen e Kosovës

21.02.2020 - 10:01

Ministrja e punëve të Jashtme të Xhamajkës ka mohuar se vendi i saj ka njohur Kosovën. Në një postim në Twitter, duke shpërndarë deklaratën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi i cili e ka falënderuar Xhamajkën për njohje, Kamina J Smith ka shkruar se vendi i saj nuk e ka njohur Kosovën.

“Deri më sot Xhamajka nuk e ka njohur Kosovën”, ka shkruar ajo. Kujtojmë se mbrëmë lajmin për këtë njohje e ka dhënë presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi, ndër të tjera ka thënë se kjo njohje vjen edhe si pasojë e kontributit të madh të kongresmenit amerikan Eliot Engel.

“Lajm i mrekullueshëm! Sapo u njoftova nga ambasadorja Vlora Çitaku se XhamaJka ka njohur Republikën e Kosovës si sovran dhe të pavarur. E di se ky është një rezultat i punës së madhe dhe lobimeve për vite me radhë, përfshirë edhe Eliot Engelin. Punë e mirë. Faleminderit miq të dashur nga Kingstoni”, shkroi Thaçi në Twitter.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Kosova vazhdon të jetë e fuqishme..."

Pavarësia e Kosovës njihet nga një tjetër shtet