MENU
klinika

Nga sot tregtarët s'do na gënjejnë më

10 mënyra të panjohura për të dalluar veshjet firmato

21.03.2020 - 10:07

Për të rritur fitimet dhe për të marrë vëmendjen nga klientët, markat e tregut në masë nuk mund të ndalojnë së kopjuari rrobat dhe aksesorët e stilistëve. Dikur ishte shumë e lehtë për t’i dalluar menjëherë produktet e rreme, por tani disa kopje kanë një cilësi kaq të lartë saqë është pothuajse e pamundur t’i dallosh ato nga origjinalet.

Ne po ju sjellim një listë të gjërave që duhet të kontrolloni para se të blini rrobat e stilistëve, nëse doni të jeni të sigurt për cilësinë e tyre.

Çizmet Timberland

 • Shollat e tyre me ngjyrë karameli duhet të duket paksa transparente nëse i hidhni një vështrim më të afërt. Logoja e kompanisë dhe emri i markës duhet të jenë të shtypura në shollë. Vija midis thembrë dhe shollës duhet të jetë pothuajse e padukshme dhe e sheshtë.
 • Logoja duhet të shtypet në thembra në anën e jashtme të këpucëve. Vijat e saj duhet të jenë të qarta dhe duhet të jenë rreptësisht të drejta.
 • Shtypjet në çizme duhet të duken madje si gjashtëkëndësha, të cilat vendosen mjeshtërisht në anën e jashtme të këpucës. Ekzistojnë 7 prej tyre në modele për burra, dhe 6 gjashtëkëndësha janë vendosur në modelet për gratë.
 • Ngjyra e fillit të të gjitha qepjeve në çizme duhet të jetë e bardhë. Nëse disa qepje janë të vendosura afër njëra-tjetrës, ato duhet të jenë absolutisht paralele.

Byzylykët Pandora

 • Ngjyra e byzylykut prej argjendi origjinal duhet të jetë pak e zbehur. Nuk duhet të jetë shumë e lehtë ose me shkëlqim: prodhuesi përdor një teknikë oksiduese që i jep produkteve Pandora një ngjyrë unike.
 • Byzylykët e rinj Pandora duhet të mbajnë në mënyrë të përsosur formën e tyre dhe pothuajse të mos përkulen. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të shihni qartë gërshetimet mbi to.
 • Madhësia e kapëses në rrathë origjinale Pandora duhet të jetë pothuajse e njëjtë me madhësinë e hajmalive. Duhet të ketë një gdhendje në anën e përparme të kapëses që thotë “Pandora” me një kurorë sipër “O.”
 • Brenda kapëses, do të gjeni një fiksues të veçantë që duket si tërfili dhe përbëhet nga një vidhë e vogël me 4 koka. Qëllimi i saj kryesor është të mbyllni me siguri byzylykun në dore. Rripi gjithashtu duhet të ketë një shenjë që tregon pastërtinë e argjendit dhe të ketë një vulë fabrike brenda tij.
 • Artikujt Pandora kanë një mbishkrim me emrin e markës dhe një shenjë që tregon metalin nga i cili janë bërë. Artikujt e Murano nuk duhet të kenë shenja, çarje ose flluska ajri brenda tyre.

Xhinse Levi’s

 • Xhinsi nga i cili janë bërë xhinset origjinale Levi duhet të ketë një model diagonale të dukshme që duket e njëjtë në anët e përparme dhe të pasme të xhinseve.
 • Xhepat e pasme të xhinseve origjinale duhet të kenë një model 2-rreshtorë që i ngjajnë sqepit të një shqiponje.
 • Të gjitha xhinset e Levit kanë një copë lëkure të butë në pjesën e pasme të brezit të belit, mbi xhepin e djathtë. Artikulli duhet të ketë logon e Levit dhe një slogan dhe të tregojë madhësinë e xhinseve dhe numrin e modelit.
 • Etiketa e vogël Levi në xhepin e pasëm të djathtë të xhinseve është zakonisht e kuqe, por gjithashtu mund të jetë një ngjyrë tjetër, në varësi të modelit. Skeda duhet të ketë emrin e markës në të dhe nganjëherë një shenjë regjistrimi: ®.
 • Pullat autentike gjithmonë do të kenë shtypur “Levi Strauss” në anën e përparme të tyre dhe do të ketë një numër të vulosur në shpinë. Metali duhet të ketë edhe emrin e markës në anën e tyre të jashtme dhe numrin e modelit në pjesën e brendshme.

Këmisha me logo Lacoste

 • Krokodili Lacoste duhet të jetë shumë i detajuar. Ju duhet të jeni në gjendje të shihni sytë, dhëmbët, këmbët dhe nofullat e kuqe. Trupi i krokodilit duhet të jetë i gjelbër i ndritshëm dhe bishti i tij duhet të vendoset paralel me shpinën.
 • Në pjesën e prapme të jakës me mëngë (brenda këmishës), duhet të ketë një etiketë të bardhë me logon dhe një numër të kuq që tregon madhësinë. Në modelet për burra, madhësia tregohet me një numër dhe duhet të ketë 2 numra në modelet e grave.
 • Detaje të vogla mund të zbulojnë një polo të rreme Lacoste. Për veshjen origjinale Lacoste, prodhuesi përdor pulla me 2 vrima pa asnjë mbishkrim. Prodhuesit e kopjeve shpesh harrojnë për këtë dhe përdorin pulla me 4 vrima.
 • Ka shkurtime të vogla që janë afërsisht 1 cm thellë në fund të këmishave me mëngë të burrave. Modelet e grave nuk kanë asnjë shkurtim.

Orat Guess

 • Rripat e orëve mund të bëhen prej metali, silikoni ose lëkure origjinale. Një erë e keqe, ngjyrosje e pabarabartë, çarje dhe gërvishtje në shiritin e rojës janë shenja të një produkti të rremë.
 • Mbulesa e pasme e orës duhet të përmbajë informacione themelore në lidhje me produktin si logon me emrin e markës në të, një material vigjilence (është zakonisht çelik) dhe informacione rreth mekanizmit të orës me Japoninë Mov’t të gdhendur në të.

Atletet e reja Balance

 • New Balance ka emrin e saj të markës të shtypur në të gjithë atleten: ata e kanë atë në pjesën e prapme të tyre, në anë, në gjuhë, në anën e tabanit, në thembra dhe në shtrojë. Logoja në formën e shkronjës N ndodhet në anën e atletes.
 • Atletet origjinale kanë një thembër të butë të bërë nga një material shkume, të cilin mund ta shtypni lehtë, por shpejt do të kthehet në gjendjen e tij fillestare. Pjesa që mbron këmbën është prej gome. Ekzistojnë perforacione, logoja, numri i madhësisë dhe informacioni në lidhje me modelin në shtrojat e atleteve origjinale New Balance.

Çanta Michael Kors

 • Kjo markë përdor vetëm etiketa me ngjyrë kremi që përmbajnë informacione themelore në lidhje me produktin, siç janë numri i artikullit, ngjyra, materiali, madhësia e çantës, çmimi në dollarë dhe një bar-kod i veçantë.
 • Të gjitha aksesorët e veshjeve në çantat origjinale kanë një gdhendje me emrin e markës. Kjo gdhendje zbatohet në kapëset magnetike, unazat e dorezave dhe kapëse.
 • Çantat origjinale janë bërë nga një material i dendur që nuk deformohet, madje edhe gjatë dërgesës kur çanta është e ngjeshur.

Xhupa Supreme

 • Ekzistojnë 2 etiketa në ngjyrën e kuqe të errët në qafë dhe në trupin e xhupit. Më e madhja ka emrin e markës me një shenjë regjistrimi: ®. Dhe e dyta shprehet se vendi i origjinës është Kanadaja. Në etiketën e brendshme, ku gjenden udhëzimet për larje dhe kujdes, duhet të ketë një rekomandim për të mos e hekurosur produktin. Prodhuesit e kopjeve shpesh harrojnë për këtë.
 • Në xhupat me një logo të qëndisur, rregullimi i shkronjave në sfondin e kuq duhet të jetë me distanca midis shkronjave dhe duhet të jenë të barabarta. Nëse e ktheni xhupin, do të shihni një rrjetë të hollë me fije të bardha në pjesën e prapme të logos.
 • Supreme përdor vetëm dantellat e sheshta, të cilat lidhen mjeshtërisht në skajet e tyre. Dantelet e rrumbullakëta që janë djegur në skaje ose dantellat me skajet metalike janë një shenjë e një produkti të rremë.

Shalli burberry

 • Produkti origjinal gjithmonë ka vija të qarta dhe një strukturë të dendur.
 • Fijet në shamitë origjinale janë fort të shtrembëruara dhe të ndara ndërmjet tyre. Ata nuk duhet të zbulohen kur i prekni.
 • Emri i markës në etiketën që i bashkëngjitet produktit duhet të shkruhet me shkronja të mëdha. Etiketa gjithashtu duhet të përmbajë informacione rreth vendit të origjinës dhe materialeve nga të cilat është bërë shalli.

Syze dielli Ray-Ban

 • Syzet e diellit origjinal Ray-Ban nuk kanë vija në kornizat e tyre dhe janë bërë prej plastike të ngurtë. Vijat në kornizën metalike duhet të duken të këndshme dhe të jenë pothuajse të padukshme.
 • Prodhuesi zakonisht i bën lentet nga qelqi i vërtetë. Lista e modeleve me lente plastike është publikuar në faqen zyrtare të kompanisë.
 • Duhet të ketë edhe logon Ray-Ban në këndin e sipërm të djathtë të lenteve të djathta. Duhet të gdhendet në sipërfaqen e lenteve dhe nuk mund të fshihet.
 • Duhet të ketë një emër marke të shkruar në pjesën e jashtme afër veshëve. Tempulli i majtë zakonisht ka numrin serial të produktit, dhe i djathti ka vendin e origjinës të gdhendur në të.