MENU
klinika

Përgatiten lehtësisht dhe ju relaksojnë

3 recetat perfekte për maska fytyre në shtëpi

28.03.2020 - 17:31

Në këto ditë është e rëndësishme të kujdesemi për fytyrën tonë dhe për veten. Dhe ku ka më mirë se të krijojmë maska në shtëpi të cilat hidratojnë dhe e bëjnë atë të shkëlqejë:

Rifreskim i fytyrës përpara gjumit
Tulin e një domateje+2 lugë qumësht

Maskë anti rrudhë
1 vezë+ 1 lugë xhel apo lëng aloe vera

Maskë kundër pikave dhe shenjave
1 të bardhë veze + një lugë lëng limoni

Për një fytyrë që shkëlqen
2 lugë kos+ 2 lugë lëng limoni

Për lëkurat e yndyrshme
Një lugë kurkum + 2 lugë lëng apo xhel Aloe Vera

Maskë hidratuese
1 lugë lëng limoni+ 2 lugë mjaltë

Maska që trajton aknet dhe parandalon shfaqjen e tyre
1 lugë kanellë pluhur+ 2 lugë mjaltë

Scrub për pastrimin e thellë të lëkurës
2 lugë kos+ 1 lugë tërshërë të grirë