MENU
klinika

Të fundit nga tregu i naftës

Amerika do ndërhyjë në “luftën e çmimeve”?

20.03.2020 - 13:13

Cmimet e naftës u rritën të enjten, duke u rikthyer nga humbjet e mprehta të Mërkurën, pasi Presidenti Donald Trump tha se do të përfshihej në luftën e çmimeve globale midis OPEC dhe aleatëve të saj në një “kohë të përshtatshme”.

Fitimet ishin performanca më e mirë ditore ndonjëherë. Megjithatë, çmimet janë ulur afërsisht 60% ndërsa prodhuesit kryesorë përgatiten të rrisin prodhimin ndërsa pandemia e koronavirus peshon në kërkesë. Ndërmarrja e Mesme Crude e West Teksasit fitoi 24% në 25.28 dollarë për fuçi pasditen e së enjtes në New York. Standardi ndërkombëtar i bruto Brent fitoi gati 14% në 28.26 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë.

“Ne po mundohemi të gjejmë një lloj terreni të mesëm,” tha Trump gjatë një konference për shtyp të enjten në Shtëpinë e Bardhë. “Eshtë shumë shkatërruese për Rusinë sepse kur e shikon atë, e gjithë ekonomia e tyre bazohet në atë dhe ne kemi çmimet më të ulëta të naftës në dekada.” Ai vazhdoi: “Unë do të thoja se është shumë e keqe për Arabinë Saudite, por ata janë në një luftë, ata janë në një luftë për çmimin, ata janë në një luftë për prodhimin. Në kohën e duhur unë do të përfshihem”.

Lufta e çmimeve globale midis Arabisë Saudite dhe Rusisë bëri presion shtesë në industrinë e naftës, tashmë duke u mbështetur pasi pandemia koronavirus godet kërkesën pasi linjat ajrore dhe anijet e lundrimit anullojnë udhëtime dhe konsumatorët qëndrojnë në shtëpi.

Javën e kaluar, Trump urdhëroi SHBA të blinin sasi të mëdha të naftës për Rezervënën Strategjike të Naftës, e cila ka një kapacitet maksimal prej 77 milion fuçi, pasi çmimi i mallit u ul. Të enjten, ajo filloi angazhimin duke thënë se do të blejë 30 milion fuçi nafte amerikane për shpërndarje në maj dhe qershor. Departamenti është duke punuar me Kongresin për të përfunduar fondet për të mbështetur blerjen totale 77 milion-fuçi, sipas një njoftimi për shtyp.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Business Insider

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

Çfarë paralajmërojnë analistët?

“Goditen” tregjet e bursës në Azi dhe Europë