MENU
klinika

Vazhdon bllokimi Arabi Saudite - Rusi

BBC/ Çmimet e naftës bien në nivelet e 17 viteve më parë

30.03.2020 - 09:22

Çmimi i naftës është zhytur në nivele që nuk janë parë që nga 2002 pasi kërkesa për naftë të papërpunuar mes pandemisë koronavirus ka rënë në kolaps. Nafta e papërpunuar Brent ra në 23.03 dollarë për fuçi në një pikë këtë mëngjes, niveli i saj më i ulët që nga nëntori 2002.

Ndërkohë çmimi i SHBA West Texas Intermediate (WTI) ra nën 20 dollarë për fuçi dhe afër një të ulët 18-vjeçare. Cmimet e naftës kanë rënë për më shumë se gjysmën gjatë muajit të kaluar pasi kompanitë ose ndërpresin prodhimin ose e ndalojnë.

Përveç rënies së kërkesës, një luftë çmimesh shpërtheu në fillim të këtij muaji midis Arabisë Saudite dhe Rusisë. Kjo filloi kur Arabia Saudite nuk arriti të bindë Rusinë të mbështesë shkurtimet e prodhimit që ishin pajtuar me anëtarët e tjerë të grupit të prodhuesve të naftës Opec. Vendimi erdhi pasi rafineritë në të gjithë botën po përpunojnë më pak naftë bruto me kërkesë për transport të bllokuar nga linjat ajrore të bazuara dhe më pak makina në rrugë, pasi vendet që bllokojnë tregtinë për të luftuar koronavirusin.

Megjithatë, një analist tha se një rënie e kërkesës nga masat e marra për të luftuar përhapjen e koronavirusit ishte tani faktori kryesor. “Cmimet e naftës nuk arritën të ruanin ritmin, me masa mbyllëse (koronavirus) dhe raporte që kjo mund të zvogëlojë kërkesën globale poshtë 20%, duke e shtyrë potencialisht botën për të mbaruar kapacitetin e ruajtjes,” tha analisti Morgan Stanley Devin McDermott në një shënim hulumtimi, duke përmendur një parashikim nga Agjensia Ndërkombëtare e Energjisë me qendër në Paris.

Prodhuesit e naftës Shale në SHBA janë goditur veçanërisht nga rënia e çmimeve që nga fillimi i marsit me thirrje në rritje për SHBA që të pezullojnë tarifat e pagesës së familjes mbretërore nga stërvitësit dhe të blejnë më shumë naftë për të mbushur Rezervënën Strategjike të Naftës në SHBA, ose kanë shtete të tilla si Texas kufizon prodhimin, tha McDermott.

SHBA tani është prodhuesi më i lartë në botë i naftës.”Që nga vitet ’30, shtetet kanë pasur autoritetin të kufizojnë prodhimin e naftës dhe gazit në mënyrë që të mbështesin çmimet e naftës. Megjithëse kjo praktikë nuk përdoret gjerësisht sot, të dy rregullatorët federalë dhe shtetërorë ende kanë aftësinë për të vendosur kufizime në nivelet e prodhimit,” tha McDermott.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN