MENU
klinika

Një javë për tu mbajtur mend

BBC/ Tregjet ngrejnë flamurin e kuq

14.03.2020 - 11:39

Ndërsa foli presidenti i SHBA, Donald Trump, tre indekset kryesore të SHBA u rritën më shumë se 9%. Më parë, FTSE 100 i Londrës u mbyll me 2.5%, duke u tërhequr nga një rritje e hershme, ndërsa indekset e tjera evropiane bënë lëvizje të ngjashme. Tubimi vjen një ditë pasi Wall Street pësoi humbjet më të mëdha që nga viti 1987. Investitorët kanë frikë se ekonomitë mund të rrëshqasin në recesion si rezultat i pandemisë, pasi biznesi është ndërprerë, ngjarjet janë anuluar dhe shkollat ​​në shumë vende afër në përpjekje për të përmirësuar përhapjen e virusit.

Shumë indekse në të gjithë botën tani kanë rënë më shumë se 20% nga nivelet e tyre të fundit, një flamur i kuq për recesionin. Të Premten, Bashkimi Evropian tha se do të krijojë një paketë masash, duke përfshirë një iniciativë investimi prej 37bn € (33bn £) për investime. Dhe ministri gjerman i financave Olaf Scholz tha që vendi i tij mund të partizanizojë firmat për të zgjidhur krizën. Sekretari amerikan Steven Mnuchin u zotua se SHBA se do të përdorte “çfarëdo mjeti që duhet”. Deklarata kombëtare e urgjencës ndihmon në shpejtimin e disa llojeve të fondeve për qeveritë lokale.

Në një intervistë me transmetuesin amerikan CNBC, ai tha se besonte se ngadalësimi i koronavirusit do të ishte afatshkurtër dhe tha se situata në 1987, kur tregjet u ulën rreth 20%, ishte një “kohë shumë e frikshme”. Tregjet e aksioneve kanë qenë në trazira javët e fundit me investitorët thellësisht të shqetësuar për efektet ekonomike të koronavirusit. Të enjten, indekset e benchmark-ut në Wall Street dhe në qytetin e Londrës panë rëniet e tyre të përditshme më të mëdha që nga e ashtuquajtura e Hënë e Zezë në 1987, duke rënë 10%. Në Francë dhe Gjermani, indekset humbën më shumë se 12%. Këto rënie erdhën pavarësisht veprimeve të Rezervës Federale dhe Bankës Qendrore Evropiane për të mbështetur tregun. Të Premten, Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar (FCA) ndaloi shitjen e shkurtër të një pjese të aksioneve në firmat italiane dhe spanjolle, pas një kërkese nga autoritetet në ato vende për veprimin, i cili është krijuar për të mbrojtur atë listë të kompanive.

Traders listen at the New York Stock Exchange to President Donald Trump’s televised speech from the White House, Friday, March 13, 2020, in New York. (AP Photo/Mark Lennihan)

Ndalimi i shitjeve të shkurtra erdhi pas rënies së madhe në indekset italiane dhe spanjolle të enjten. Shitjet e shkurtra janë spekulime se çmimi i aksioneve do të bjerë poshtë, dhe nëse ka më shumë shitës të shkurtër se blerësit, çmimi do të ulet. Firmat përfshirë klubet e futbollit Lazio dhe Juventus ishin në listë, si dhe prodhuesi i makinave luksoze Ferrari. Dega në New York e Rezervës Federale gjithashtu tha se do të shpejtojë blerjet e planifikuara të borxhit të qeverisë amerikane, në përgjigje të sojeve të vazhdueshme në tregun e bonove të SHBA. Në periudha të rrezikshme, investitorët shpesh kërkojnë të blejnë Thesarë, duke rritur çmimet dhe japin më të ulët. Por ditët e fundit, rendimentet në shumë shënime në SHBA kanë mbetur papritur të larta.

Pse duhet të na interesojë nëse tregjet e aksioneve bien? Reagimi fillestar i shumë njerëzve ndaj “tregjeve” është se ato nuk preken direkt, sepse nuk investojnë para. Megjithatë, ka miliona njerëz me pension, qoftë privat ose përmes punës, të cilët do të shohin kursimet e tyre (në atë që njihet si pension me kontribut të përcaktuar) të investuar nga skemat e pensioneve. Vlera e kutisë së kursimit të tyre ndikohet nga ecuria e këtyre investimeve. Kështu që ngritjet ose rëniet e mëdha mund të ndikojnë në pensionin tuaj, por këshilla është të mbani mend se kursimet e pensionit, si çdo investim, janë zakonisht një bast afatgjatë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konkurrenca në biznes e dy gjigandëve

CNBC/ Amerika nuk po fiton para në Kinë!?

Goditja e naftës, një shans për industrinë

CNBC/ “Durojmë sot për të marrë fitimet nesër”

Masat e Kinës për të mbrojtur bizneset

Barrierë për ekonominë/ Hong Kong ndan 15 mld dollarë