MENU
klinika

"Receta e mamit"

Biskota çaji me arra dhe bajame të pjekura

24.03.2020 - 15:35

Koha e përgatitjes: 10 minuta

Koha e gatimit: 20 minuta

Receta për: 4 persona
Shijojini çdo pasdite me çajin tuaj të preferuar, por pse jo, edhe me filxhanin e kafesë në ballkon!

INGREDIENTËT

 • 350 gram miell
 • 130 gram sheqer
 • 100 gram fruta të thata; bajame dhe arra
 • 60 gram gjalpë i shkrirë
 • 2 kokrra vezë
 • lëkura e 1 portokalli
 • Një majë lugë gjelle sodë buke

UDHËZIMET

 1. Vendosim në një tavë frutat e thata për t’i pjekur pak.
 2. Në mikser vendosim miellin, sheqerin, gjalpin e shkrirë, lëkurën e portokallit, sodën e bukës dhe i përziejmë bashkë.
 3. Shtojmë frutat e thata të pjekura dhe i përziejmë në mikser për 5 minuta.
 4. Masën e krijuar e hapim dhe e punojmë në forma të ndyshme, sipas dëshirës.
 5. I vendosim për t’u pjekur në furrë për 12 minuta në temperaturën 170 gradë.