MENU
klinika

Situata e tregjeve financiare në SHBA, Europë, Azi

CNBC/ Nafta “kërcënon” bursat globale

09.03.2020 - 13:23

Tregjet në të gjithë botën kanë filluar të bien ndjeshëm që në orët e para të ditës së sotme për shkak të një kombinimi të uljes së çmimeve të naftës dhe një rritje të rasteve globale të koronavirusit.

“Nëse e shikoni Rusinë, ata nuk i konsiderojnë shkurtimet e papërcaktuara të prodhimit si një strategji të vlefshme për industrinë e tyre të naftës, unë mendoj se ata duhet të shohin një ndryshim strukturor në anën e furnizimit, kjo është mënyra e vetme që ju të kaloni përtej kësaj epoke të shkurtimeve , dhe shishja amerikane, do të thosha, është vendosur fort në karriget, “Thom Payne, kreu i në det të hapur, pajisje dhe puse në Westwood Global Energy Group, i tha CNBC” Street Signs Asia “të hënën.

Payne shtoi se Rusia “nuhat gjak” në sektorin e dobët të argjilës amerikane dhe do të kërkonte të rruante 1,5 deri në 2 milion fuçi në ditë jashtë prodhimeve të shafranit amerikan, i cili është rritur ndjeshëm në vitet e fundit. Në afërsi të tregut në Azi Paqësori, indekset e Nikkei 225 dhe Topix të Japonisë ra me më shumë se 5%, Hang Seng i Hong Kongut u zbrit me 4.23% dhe aksionet kineze të kontinentit ranë më shumë se 3%, ndërsa S&P / ASX 200 e Australisë u zhytën 7.33%

Aksionet evropiane gjithashtu tankuan në fillim të tregtimit mëngjesin e sotëm, me Stoxx 600 pan-Evropian duke rënë 6% për të hyrë në territorin e tregut të ariut. FTSE MIB e Italisë ra 9.5% për të çuar humbjet në rajon ndërsa FTSE 100 e Britanisë, DAX e Gjermanisë dhe CAC 40 Franceze secila derdhin rreth 6%.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Shtetet e Bashkuara, e ardhmja në mesataren industriale Dow Jones ra në më shumë se 1.200 pikë, duke treguar një pengesë për kapitalet e veta kur Wall Street fillon tregtimin më vonë gjatë ditës. Investitorët e gjelbërt janë mbledhur në aktivet tradicionale të strehimit të sigurt siç janë obligacionet, duke dërguar rendimentin në notën e Thesarit 10-vjeçar të Thesarit në një nivel të mahnitshëm të të gjitha kohërave nën 0.34% për një periudhë të shkurtër, ndërsa detyrimi 30-vjeçar i Thesarit rendimenti u zvogëlua nën 0.74%. Rendimentet arritën një rikuperim të lehtë nga mesi i ditës së sotme, por ende po rri pezull pranë niveleve të tyre historike.

Recesion jo depresion
Ndërsa krahasimet po bëhen me krizën financiare të vitit 2008, Neil Shearing, kryekonomist në Capital Ekonomi, theksoi se ndërsa viti 2008 ishte ajo që ekonomistët e quajnë një recesion të “bilancit” që ndikoi në kërkesën e përgjithshme, tronditja aktuale ekonomike që rezulton nga koronavirusi prek të dyja ana e ofertës dhe e kërkesës e ekonomisë. “Ndërprerjet e fabrikës, ndalimet e udhëtimit, ndërprerjet në zinxhirin e furnizimit dhe mbylljet e shkollave përfaqësojnë një tronditje të furnizimit, aftësia e ekonomisë për të prodhuar mallra dhe shërbime është zvogëluar,” tha Shearing në një shënim të hënën.

“Por më pak udhëtime në dyqane, restorante dhe kinema paraqesin një tronditje të kërkesës, shpenzimet e konsumatorit bien. Rëniet e mëdha në tregun e aksioneve gjithashtu ushqehen me kërkesë më të dobët duke zvogëluar pasurinë familjare”. Shearing sugjeroi që skenari i rastit më të keq aktualisht është shumë i ndryshëm nga viti 2008, kur kolapsi i çmimit të pasurive u zmadhua nga nivele të larta të levave dhe dobësive në sistemin financiar global.

“Ekzistojnë xhepa rreziku, veçanërisht në sektorin e korporatave dhe disa nga këto dobësi në sektorin e energjisë mund të jenë të ekspozuar nga rënia e ndjeshme e çmimeve të naftës gjatë ditës së kaluar. Por ne nuk mendojmë se këto janë mjaft të mëdha (ende) për të shkaktuar një krizë globale. E gjithë kjo do të thotë që skenari më i mundshëm i rastit më të keq sot është një recesion i mprehtë por me siguri i shkurtër në krahasim me një depresion të plotë”,- tha ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve

"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

Nga lufta tregtare tek ulja e prodhimit

CNBC/ Çfarë e pret ekonominë globale?