MENU
klinika

Ja ç'shkruan kritiku turk për Erdoganin

Ç’ndodh kur arroganca kombinohet me injorancën?

25.03.2020 - 15:24

Bota siç e njihnim, ndryshoi në mënyrë dramatike javët e fundit për shkak të përhapjes së papritur të koronavirusit vdekjeprurës.

Qindra miliona njerëz në të gjithë botën janë të izoluar në shtëpitë e tyre, të frikësuar.

Disa krerë autokratë të shteteve reaguan shumë vonë ndaj virusit duke mohuar se ishte një problem serioz në vendet e tyre. Përfundimisht, pasi gjithnjë e më shumë njerëz u infektuan nga virusi, këta udhëheqës më në fund filluan të marrin masa urgjente për të mbrojtur njerëzit e tyre.

Një udhëheqës i tillë i papërgjegjshëm është Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Michael Rubin, një studiues në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve, shkroi një artikull të gjatë në 16 Mars 2020 me titull: “Kumar me 80 milion jetë: pse Erdogan gënjeu për koronavirusit.”

Edhe pse Ministri turk i Shëndetësisë fillimisht mohoi që kishte ndonjë rast me koronavirus në Turqi, autoritetet turke arrestuan ata që thoshin të kundërtën. 64 turq të tjerë u burgosën pasi u akuzuan për shpërndarjen e informacionit të rremë.

Rubin ia atribuoi gënjeshtrat e Erdoganit për mungesën e koronavirusit në Turqi “kombinimit të tij të rrezikshëm të arrogancës dhe injorancës.

Një arsye tjetër që Rubin jep për mbulimin e Erdoganit për përhapjen e koronavirusit në Turqi është frika e tij për industrinë e turizmit.

Për t’i përkeqësuar gjërat, si në disa vende të tjera, publiku turk ka shpikur shërime të rreme për koronavirusin.

kolana e librave

Nazlan Ertan shkroi në faqen e internetit të Al-Monitor se turqit tani po përdorin kanabis dhe produkte të tjera për të luftuar virusin.

Abdurrahman Dilipak, një kolumnist për të përditshmen Yeni Akit, sugjeroi që kanabisi “mund të krijojë një pengesë të madhe për përhapjen globale të virusit.”

Dilipak, i cili ka 700,000 ndjekës në Twitter gjithashtu u bëri thirrje lexuesve të tij turq të shmangin marrjen e ndonjë vaksine nga jashtë.

“Të gjitha këto mjete juridike nuk mund të përdoren”, tha Mehmet Ceylan, kryetari i Shoqatës Joqeveritare të Sëmundjeve Infektive, në një program lajmesh në NTV më 16 mars.

Për fat të mirë, në ditët e fundit, ka pasur një kthesë. Tani zyrtarët po i kërkojnë popullatës të qëndrojnë të izoluar për të shmangur. Shpresoj që këto rritjen e numrit të të infektuarve.

Shifrat, 1236 të infektuar dhe 30 vdekje për shkak të koronavirusit nuk pasqyrojnë shifrat e vërteta.

Në këtë kohë kritike, i urojmë të gjithëve shëndet të mirë, pavarësisht kombësisë, fesë ose ngjyrës së lëkurës.

 Shpresojmë që kjo sëmundje ka ndihmuar sadopak për t’i afruar njerëzit dhe kombet për të luftuar së bashku armikun e padukshëm të përbashkët.

Përkthyer dhe përshtatur nga The California Courier/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kumar me 80 milionë jetë

Pse Erdogan gënjeu për koronavirusin?

Ja ç'thuhej në memorandumin e tij presidencial

Erdogan kishte folur për një pandemi një vit më parë…