MENU
klinika

Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve

09.03.2020 - 09:56

Çmimet e naftës pësuan një kolaps historik brenda natës pasi Arabia Saudite tronditi tregun duke filluar një luftë çmimesh kundër aleatit të njëhershëm Rusi. Çmimet e naftës amerikane u rrëzuan deri në 34% në një minimum katër vjeçar prej 27.34 dollarë për fuçi ndërsa tregtarët sigurojnë që Arabia Saudite të përmbytë tregun me papërpunuar në një përpjekje për të rikuperuar pjesën e tregut. Nafta e papërpunuar tregtohet me 27% në 30.04 dollarë për fuçi. Treguesi botëror, ra në 26% në 33,49 dollarë për fuçi. 

Tronditja ndaj naftës gjithashtu goditi tregjet e kapitalit, të cilat tashmë ishin në panik për shkak të shpërthimit të koronavirusit të ri. Bursat në Azi ranë gjatë orëve të tregtimit të orëve të para të së hënës, ndërsa e ardhmja amerikane shënoi rënie masive. Nafta sapo pati ditën e saj më të keqe në 11 vjet pasi OPEC dhe Rusia bien mbi krizën e koronavirusit. Rusia nuk pranoi të shkonte së bashku me përpjekjet e OPEC për të shpëtuar tregun e naftës të dëmtuar nga koronavirus duke ulur prodhimin. Dështimi i takimit në Vjenë la të tronditur industrinë e naftës, duke shkaktuar një rënie prej 10% të çmimeve të naftës të Premten.

Çmimet e naftës tashmë ishin mbërthyer në një ‘treg ariu’ për shkak të shpërthimit të koronavirusit që ka bërë që kërkesa për naftë të bie ndjeshëm. Por atëherë Arabia Saudite përshkallëzoi situatën më tej gjatë fundjavës. Mbretëria uli çmimet e saj zyrtare të shitjes në prill me 6 deri në 8 dollarë, sipas analistëve, në një përpjekje për të marrë pjesën e tregut dhe presionin e madh për Rusinë.

“Sinjali është se Arabia Saudite po kërkon të luftojë për pjesën e tregut”, tha Matt Smith, drejtor i hulumtimit të mallrave në ClipperData. “Saudit po i mbështjell mëngët për një luftë çmimesh.” Rënia më e madhe e përqindjes një-ditore për çmimet e naftës në SHBA këtë shekull ndodhi në shtator 2001 kur ato ranë 15%, sipas statistikave të Refinitiv që kthehen në 2000. Analistët thanë që refuzimi i Rusisë për të ulur prodhimin arriti në një shuplakë për prodhuesit e naftës të shistellës amerikane, shumë prej të cilave kanë nevojë për çmime më të larta të naftës për të mbijetuar.

“Rusia lë të kuptohet se shënjestra e vërtetë janë prodhuesit e naftës së shistellës amerikane, sepse është e ngopur me prodhimin e shkurtuar dhe thjesht duke i lënë ato hapësirë,” shkruajnë analistët në firmën e këshillimit të energjisë FGE në një shënim për klientët të Dielën.  “Një sulm i tillë mund të jetë i dënuar të dështojë nëse çmimet mbeten të ulëta për një kohë të gjatë.” Përplasja e naftës 2014-2016 bëri që dhjetëra kompani të naftës dhe gazit të paraqisnin falimentime dhe qindra mijëra pushime nga puna. Sidoqoftë, industria amerikane e argjilës doli nga ajo periudhë më e fortë dhe Shtetet e Bashkuara përfundimisht do të bëhen prodhuesi kryesor i naftës në botë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Business Insider/ Tregu në pesimizëm

Bursat “të hutuara” për të ardhmen


Me sytë nga importi, dërgesat e emigrantëve dhe investimet e huaja

(Pa)varësia ekonomike e Shqipërisë

Gjiri Persik përgatitet për përfundimin e prodhimit të naftës!

Centrali më i madh të energjisë diellore në botë

Grupmosha që vuan nga deficite të mëdha në arsim

Mësimi gjatë gjithë jetës, shqiptarët më dobët në rajon!