MENU
klinika

Masat e qeverisë dhe përgjigjia e bizneseve

CNN/ COVID-19 “fut në izolim” ekonominë e 8-të në botë

11.03.2020 - 14:21

Italia ka vendosur kufizime gjithëpërfshirëse mbarëkombëtare për udhëtimin dhe jetën publike, një përpjekje e dëshpëruar për të përmirësuar shpërthimin e koronavirusit që duket se do të zhytë ekonominë e tetë më të madhe në botë në një recesion të pjerrët.

Masat e njoftuara të hënën vonë përfshijnë kufizimet e udhëtimit për 60 milion banorë, një ndalim të ngjarjeve publike, mbylljen e shkollave, teatrot e filmit, muzetë dhe palestrat dhe kufijtë e orëve të hapjes për restorante, bare dhe dyqane. Qeveria ndërmori veprime pasi numri i vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi arriti në 463 dhe infeksionet arritën në 9,000, më shumë se dyfishi i numrit të raportuar në Kinë si një pjesë e popullsisë. Kufizimet janë në fuqi deri të paktën 3 Prill.

Të marra së bashku, masat e pashembullta ka të ngjarë të shtyjnë një ekonomi që kontraktoi në tre muajt e fundit të vitit 2019 në një rënie më të mprehtë që do të vendosë hotelet italiane, kompanitë e udhëtimit dhe restorantet nën një presion të fortë. Jack Allen-Reynolds, ekonomist i lartë i Evropës në Capital Economy, tha se ekonomia e Italisë do të kontraktojë ashpër në gjysmën e parë të vitit edhe nëse kufizimet janë hequr në fund të muajit prill, me PBB që bie rreth 2% për të gjithë vitin 2020.

Goditja ndaj PBB-së do të jetë “shumë më e madhe” nëse kufizimet zgjaten deri në fund të qershorit, shtoi ai. “Kjo nuk merr parasysh ndikimin në sektorin bankar … përhapjet nga ndikimi i virusit në pjesët e tjera të eurozonës, ose prishja e mundshme e zinxhirit të furnizimit, nëse virusi rrezikon tepër në Gjermani, partneri kyç tregtar”,- shtoi ai.
Ekonomistët në Goldman Sachs presin që kufizimet të rruajnë 1,5 pikë përqindjeje nga rritja ekonomike italiane në tremujorin e parë dhe të dytë të vitit, e ndjekur nga një marrje e sipër gjatë gjysmës së dytë. “Megjithëse politika fiskale do të kufizojë disa prej kësaj lëvizje, shpërthimi i virusit ka shumë të ngjarë të shtyjë Italinë në recesion.”

Sektorët më të prekur nga bllokimi, përfshirë transportin, artin dhe argëtimin, shitjen me pakicë, dhe hotelet dhe restorantet, përbëjnë rreth 23% të PBB-së italiane, sipas Goldman Sachs. Kompanitë e mëdha italiane po punojnë për të përmbushur kufijtë e rinj. Fiat Chrysler (FCAU) të Mërkurën njoftoi se po ul normat e prodhimit dhe po mbyll përkohësisht katër impiante në Itali për të minimizuar rrezikun e përhapjes së virusit midis punonjësve. Një zëdhënës tha se bimët pritet të rihapen më 16 mars. Për të kufizuar kontaktin midis stafit, kompania gjithashtu tha se do të rrisë hapësirën midis punonjësve në vendet e tyre të punës.

Lamborghini, e cila është në pronësi të Volkswagen Group (VLKAF), tha të martën se fabrika e saj afër Bolonjës ishte funksionuese. Por prodhuesi i makinave paralajmëroi se është “ende shumë herët për të dhënë një parashikim të detajuar të ndikimit në biznes. “Zinxhiri i supermarketeve Esselunga tha se po implementon distancimin shoqëror në dyqane, në përputhje me rregullat e qeverisë që kërkojnë që blerësit dhe patronët e restoranteve të qëndrojnë të paktën tre këmbë larg. Përpjekjet e përmbajtjes ka të ngjarë të zhytin sektorët e restoranteve dhe të turizmit në krizë, tha Stefano Manzocchi, kryekonomist në shoqatën e tregtisë italiane Confindustria. Sektori i prodhimit gjithashtu mund të dëmtohet sepse turistët e huaj nxisin kërkesën për mallra “Made in Italy”, shtoi ai.

“Kufizimet në lëvizje dhe [frika] për atë që do të ndodhë ka të ngjarë të sjellë një tkurrje të konsumit, i cili ndoshta është tashmë në zhvillim e sipër,” tha Manzocchi. Sektori i turizmit në Itali, i cili zë 6% të PBB-së, do të jetë veçanërisht i goditur, pasi destinacionet e njohura në Venecia dhe Romë janë të shkreta. Të martën, Vatikani mbylli Sheshin e Shën Pjetrit dhe Bazilikën e Shën Pjetrit për turistët. 

Qeveria e Italisë pritet të zbulojë një sërë masash urgjente për të kompensuar disa nga tronditjet ekonomike të shkaktuara nga bllokimi. Ministria e ekonomisë e vendit tha të martën se pagesa e hipotekës do të pezullohej. Masa po zbatohet në bashkëpunim me bankat, tha një zëdhënës i ministrisë. Banka qendrore e Italisë tha se po punon ngushtë me qeverinë “për të përcaktuar masat e duhura që synojnë mbështetjen e firmave të goditura nga ndikimi ekonomik i shpërthimit.” Manzocchi pret që të shihen pezullime më të gjera në ripagimet e borxheve, mbështetje të likuiditetit për kompanitë italiane, subvencione për punëtorët e papunë përkohësisht dhe, përfundimisht, një plan investimesh të infrastrukturës publike.

“Duke pasur parasysh shkallën e përçarjes që do të shkaktojë e gjithë kjo, ne dyshojmë se qeveria përfundimisht do të sigurojë mbështetje fiskale me vlerë disa përqind të PBB-së,” tha Allen-Reynolds i Capital Ekonomi.”Kjo nuk do të bënte shumë për të ngritur kërkesën e përgjithshme ndërsa karantina është në vend, por do të ndihmonte në mirëmbajtjen e shpenzimeve për sendet thelbësore, parandalimin e huamarrësve nga paracaktimi i huave të tyre dhe sigurimin e një periudhe mospagimi për disa pagesa tatimore,” shtoi ai .

Por këto masa do të kompensojnë vetëm pjesërisht goditjen në ekonomi dhe nuk do të jenë të mjaftueshme për të kundërshtuar goditjen në turizëm, një pjesë e madhe e të cilave nuk rikuperohet pasi anulohen karnavalet, panairet tregtare dhe ngjarjet, tha Paolo Pizzoli, ekonomist i lartë në bankën Hollandeze, z. ING.Tregu i aksioneve në Itali pasqyroi pesimizmin, duke u zhytur më tej në tregun e ariut të Martën. Indeksi i krahasimit FTSE MIB tani ka rënë me gati 30% që nga 19 shkurt.

Evropa do të vuajë gjithashtu. Masat e kontrollit të vendit pritet të rriten në të gjithë Evropën, pasi lëvizja e udhëtarëve italianë është frenuar dhe prodhimi është ndërprerë potencialisht. Rajoni tashmë po zgjohej nga mbyllja e koronavirusit të Kinës, e cila goditi kërkesën për mallra evropiane dhe ndërpreu zinxhirët e furnizimit të prodhimit. Masat e marra nga qeveritë e tjera evropiane për të përmirësuar përhapjen e virusit, të tilla si anulimet e tubimeve publike dhe ngjarjet sportive, pritet të rritin më tej.

Studiuesit në Barclays presin që zona e euros të përjetojë një “recesion jetëshkurtër, por relativisht të thellë” në gjysmën e parë të këtij viti. Ata presin që rritja për vitin e plotë të hyjë në 0.3%, përkundrejt nivelit 1% që pritet para fillimit të shpërthimit në Kinë. Pjesa veriore e Italisë, ku shpërthimi i koronavirusit është më keq, përbën afërsisht 75% të tregtisë së vendit me vendet e tjera të BE-së, sipas Goldman Sachs. Zinxhirët e furnizimit të automobilistëve italianë dhe gjermanë janë veçanërisht të integruar mirë. “Ky do të jetë një problem evropian,” tha Manzocchi.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve

COVIZ-19 "paralizon" qytetet

CNBC/ Zbrazen marketet në Itali