MENU
klinika

OPEC dhe Rusia në krizë

CNN/ Nafta përballë ditës së saj më të zezë

07.03.2020 - 12:04

Çmimet e naftës u rrëzuan më shumë se 9% në nivelin e tyre më të ulët në gati tre vjet pasi kombet kryesore prodhuese nuk arritën të bien dakord për shkurtimet e furnizimit që synojnë adresimin e rënies së kërkesës globale të shkaktuar nga shpërthimi i koronavirusit. Karteli i OPEC i udhëhequr nga Arabia Saudite të enjten kishte propozuar një qasje dypalëshe ndaj aleatit të saj kryesor Rusinë, zgjatjen e shkurtimeve ekzistuese të prodhimit prej 2.1 milion fuçi deri në fund të vitit 2020 dhe të bëjë shkurtime të mëtejshme prej 1.5 milion fuçi në ditë.

Por Rusia nuk pranoi të mbështesë planin në një takim me OPEC në Vjenë të Premten, duke lënë të ardhmen e aleancës së saj tre-vjeçare me kartelin në dyshim dhe duke ngritur perspektivën e një shkëlqimi të madh të furnizimit. Sekretari i Përgjithshëm i OPEC-ut, Mohamed Barkindo, duke folur para gazetarëve pasi u nda mbledhja, tha se nuk kishte konsensus për të zgjatur politikën e kufizimit të furnizimit përtej fundit të marsit dhe OPEC nuk do të vepronte në mënyrë të njëanshme. Diskutimet do të vazhdonin, shtoi ai, por nuk dha detaje të tjera. Ministri rus i energjisë Aleksandër Novak i tha CNN Business se prodhuesit do të merrnin vendimet e tyre se çfarë të bënin që nga 1 Prilli.

Nafta bruto, standardi botëror, u vendos me 9.4% më të ulët me 45.27 dollarë për fuçi. Ky ishte niveli i tij më i keq në gati tre vjet. Ishte rënia më e dobët e përqindjes një-ditore që nga dhjetori 2008. Çmimet e naftës në ShBA u vendosën me 10.1% më të ulëta në 41.28 dollarë të Premten, rënia më e madhe e përqindjes një ditë që nga nëntori i vitit 2014. Ishte mbyllja më e ulët që nga gushti 2016. OPEC është përballur me një presion të madh për të vepruar, që nga çmimet e naftës që ra në treg muajin e kaluar, ose 20% nën kulmin e tyre të mëparshëm, pasi shpërthimi i koronavirusit shkatërroi kërkesën për karburant, fillimisht në Kinë. Çmimet tani kanë rënë 33% që nga fillimi i janarit.

Firma hulumtuese IHS Markit parashikoi të Mërkurën se kërkesa për naftë do të pësojë rënien e saj të mprehtë të rekordeve në tremujorin e parë, më keq edhe sesa gjatë krizës globale financiare të vitit 2008, pasi shkollat ​​dhe zyrat mbyllen, linjat ajrore anulojnë fluturimet dhe një numër në rritje të njerëzve që ndjekin në shtëpi . Shumica e uljes së kërkesës mund të gjurmohet në Kinë, ku koronavirusi ka shkaktuar atë që IHS Markit e përshkruan si një “ndalesë të paparë” të veprimtarisë ekonomike. Goldman Sachs u tha klientëve këtë javë që OPEC duhej të binte dakord të frenonte prodhimin me të paktën 1 milion fuçi në ditë në mënyrë që të shmangte një shitje “të mprehtë”. Banka e investimeve tani beson se kërkesa për naftë do të zvogëlohet në vitin 2020. Para shpërthimit të koronavirusit, ajo priste që kërkesa të rritet me 1.1 milion fuçi në ditë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ekonomia italiane ka qënë në rrugë të keqe"

BBC/ “Këtë goditje nuk e solli COVID-19”

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës