MENU
klinika

"Qeveria Kurti do udhëheqë përsëri..."

Deputetja e VV’së përjashton koalicionet me të gjitha partitë

29.03.2020 - 13:26

Zyrtarët e Vetëvendosjes po pajtohen me Albin Kurtin, i cili tha në Kuvend, se rrëzimi i Qeverisë ishte i domosdoshëm. Deputetja e VV’së, Fitore Pacolli ka thënë se ngritja e nevojshme e Qeverisë Kurti do të ndodhë pasi koalicion të vetëm do të bëjnë me popullin.

Zyrtarët e Vetëvendosjes po deklarohen se të vetmin koalicion që do të bëjnë pas ngritjes do të jetë me popullin. Kjo pasi partinë e vetme me të cilën kishin thënë se do të lidheshin, LDK, e rrëzoi Qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti me përkrahjen edhe të më shumë se 2/3 të deputetëve.

“Qeveria Kurti përsëri do të udhëheq vendin drejtë zhvillimit e integrimit. Por, kësaj radhe koalicion do të bëjmë vetëm me popullin”, ka shkruar Fitore Pacolli në grupin më të madh në FB ku po bëhet thirrje për përkrahje të Albin Kurtit dhe linçim të të gjitha atyre që s’janë me Shefin e Vetëvendosjes.

Pasi ka rënë Qeveria, Vetëvendosje ka paralajmëruar se s’do të dërgojë fare emrin për mandatarin e Qeverisë. Partia e Albin Kurtit po kërkon zgjedhje por pas përfundimit të pandemisë me koronavirusin.

kolana e librave

Megjithëkëtë, nëse dikush nuk e shfrytëzon të drejtën ligjore e kushtetuese, në demokraci, e humbet sepse s’mund të mbajë të bllokuar institucionin.

Rrjedhimisht, Presidenti i Republikës përsëri detyrohet me Kushtetutë t’ia japë për herën e parë mundësinë Vetëvendosjes të formojë Qeverinë. Nëse dështon ose nuk e shfrytëzon këtë të drejtë atëherë pritet që Gjykata Kushtetuese të interpretojë sa i lejohet dikujt të mos e përdorë të drejtën për të dhënë dhe a mund të keqpërdoret një e drejtë e tillë.

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me Ambasadorin e SHBA’së në Kosovë, Philip Kosnett, ka paralajmëruar përfshirjen e Gjykatës Kushtetuese në gjithë këtë situatë. Është përmendur “Roli Vital” i Kushtetueses.

“Po ashtu, ne diskutuam edhe për procedurat e mëtejme për formimin e një qeverie të re, të cilat do të bazohen plotësisht në Kushtetutën e Kosovës, duke njohur në këtë proces edhe rolin vital të Gjykatës Kushtetuese”, thuhet në deklaratën e Presidentit pas takimit me Kosnett.

Një interpretim i Gjykatës Kushtetuese për rastin VLAN i ka dhënë të drejtë Presidentit të vendos lidhur me atë se kujt do t’ia japë mandatin për herën e dytë. Diskrecioni i Shefit të Shtetit ndërlidhet me kriteret mbizotëruese që i plotëson partia ose koalicioni që vendi të mos shkojë në zgjedhje. Deri tash dy kritere janë që mos të ketë zgjedhje të reja siç është pandemia dhe kriteri i dytë është fakti se 2/3 e deputetëve janë bërë bashkë në rrëzimin e Qeverisë.

Pas vendimit që i hap rrugë qeverisë së re

BE: Të zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese në Kosovë

Protesta dhe përpjekje për qeverinë pa Kurtin

Analiza/ Kosova drejt një stuhie politike

Skandali i Gjykatës Kushtetuese

Kosovë s’ka më, ka veç banda!

"Të caktohet seanca për votimin e Qeverisë së re!"

Haradinaj: Palët të respektojnë gjykimin e Kushtetueses