MENU
klinika

6.528 viktima nga koronavirusi

Ditë e zezë në Spanjë, 838 të vdekur brenda 24 orëve

29.03.2020 - 18:35

Ka shkuar në 6.528 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Spanjë, teksa 838 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, ispas autoritetetve shëndetësore.

Në Spanjë, numri total i rasteve ka arritur në 78.797. Kryeministrin Spanjoll Pedro Sanchez ka kërkuar të shtunën ndërprerjen e çdo aktiviteti ekonomik ‘të panevojshëm’ për dy javë për shkak të pandemisë, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit në vend.

Sanchez tha se të gjithë punonjësit që punojnë në sektorë jo domosdoshmërisht të nevojshëm duhet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre për momentin, duke ndjekur shembullin e Italisë.

kolana e librave

Punonjësit do të vazhdojnë të marrin pagën e tyre, por do të duhet të mbulojnë orët e humbura në një moment më vonë.

Fushat me rëndësi të madhe konsiderohen të jenë sektorët e shëndetit, ushqimit dhe energjisë.

Qëllimi i masave të reja është të minimizojë lëvizjen dhe rrjedhimisht përhapjen e virusit. Spanja ka një nga karantinat më të rrepta në botë: banorët mund të dalin të vetëm nga shtëpitë e tyre vetëm për të punuar (përveç nëse është e mundur të kryesh telekomunikacionin), të blejnë ushqim, të shkojnë te mjeku ose të nxjerrin qenin e tyre për një shëtitje të shkurtër.