MENU
klinika

Koronavirusi

Elbasan nis dezifektimin në shkolla, kopshte dhe çerdhe

10.03.2020 - 10:57

Bashkia Elbasan merr masat e para për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Raportohet se sot ka nisur dezinfektimi i të gjitha shkollave, kopshteve dhe çerdheve.

Po ashtu, për të evituar grumbullimet e njerëzve në ambiente të mbyllura është ndryshuar procedura e trajtimit në qendra ditore. Me urdhër të Kryetarit të Bashkisë, personat që përfitojnë nga trajtimi ushqimor në këto qendra, do t’u dërgohet ushqimi në banesa.

Në kuadër të masave parandaluese gjithashtu gjatë natës do të vijojë puna me dezinfektimin e institucioneve, transportit publik, shërbimit taksi dhe tregjeve. Bashka e Elbasanit iu bën thirrje qytetarëve që të evitojnë qëndrimin në ambiente të mbyllura dhe me shumë njerëz.

kolana e librave

“Evitoni panikun, ky është thjesht një virus që kërkon më shumë higjienë dhe kujdes. Për çdo simptomë të ngjashme me ato të koronavirus, qëndroni në shtëpi dhe telefononi 127”,– thuhet në njoftimin e Bashkisë.

Sakaq, një masë parandaluese është marrë edhe nga lokalet, të cilat i detyrojnë klientët para se të futen të dezinfektojnë duart.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Paniku tek njerëzit është penalisht i dënueshëm"

“Koronavirus në Shqipëri”, Prokuroria nis hetimet për lajmet e rreme

Mësuesit vijojnë të paraqiten në punë

Bashkia e Shkodrës mbyll shkollat, kopshtet dhe çerdhet!

Mesazhi i fortë i Ambasadorit shqiptar në Kinë

“Duhet të shkundemi, ndryshe do na shkundë!”


Zbardhen detajet kush janë infermierët

Konfirmohen raste të reja me Covid-19 në Elbasan

Pozitiv edhe familjarët e reanimatorit

Elbasan/ Infektohen dy mjekë dhe një fëmijë 4 vjeçar

Preken nga Covid 4 infermierë dhe një pediatër

Spitali i Elbasanit kthehet në vatër infeksioni

COVID-19/ Dërgohen në Spitalin Infektiv

Mbyllet pavioni i aborteve dy mamitë pozitive me virus