MENU
klinika

Detajet

Elon Musk zbulon përparimin e anijes hapësinore në lidhje me Marsin

28.03.2020 - 16:38

Elon Musk ka zbuluar përparimin e fundit të anijes hapësinore, më pak se një muaj pasi shpërtheu një prototip gjatë një prove.

Pamjet e prototipit të tretë të anijes, të njohur si SN3, u ndanë në Twitter, duke treguar rezervuarin dhe pjesët e motorit në një strukturë montimi në Teksasin Jugor, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Artizanati i anijes hapësinore është duke u ndërtuar me qëllim të trageteve të njerëzve dhe ngarkesave rreth Sistemit Diellor, me qëllim të dërgimit të njerëzve në Mars.

Nisur nga Toka duke përdorur raketën super të rëndë të SpaceX, do të përdoren raketa të veta në bord për të lundruar dhe zbarkuar në sipërfaqen e planetit.

SpaceX ka kryer tashmë teste të ndryshme të suksesshme të prototipave të mëparshëm, duke përfshirë një lëshim dhe ulje të zanatit Starhopper.

Në fillim të këtij muaji, një test presioni kriogjenik ishte më pak i suksesshëm, duke rezultuar në një shpërthim dramatik.

Para se të arrinte në Mars, SpaceX planifikon të përdorë anijen për udhëtime në Hënë. Vendet në anijen, të cilat mund të mbajnë deri në 100 njerëz, tashmë janë rezervuar për një udhëtim të rrumbullakët të hënës në 2023.