MENU
klinika

Italia ka bërë shumë për ne!

Falë afërsisë me Italinë Shqipëria ia doli të shkëputej nga fryma osmane…

30.03.2020 - 19:07

Italianët qenkan mrekulluar me gjestin e Shqipërisë që dërgoi një ekip mjekësh e infermierësh për t’u ndihmuar në luftën kundër coronavirusit. Edi Rama veproi mençur që e bëri këtë gjest, i cili, më shumë se ndihmë, dërgon një mesazh moral, mesazhin e kujtesës.

Italia ka bërë shumë për Shqipërinë, në rrethana dhe epoka të ndryshme historike.

Në kohën e pushtimit osman, në Itali gjetën strehim e tokë qindra mijëra shqiptarë. Ata krijuan diasporën e parë shqiptare në botë, e cila ruajti identitetin e saj, pa qenë e cënuar asnjëherë nga asimilimi, dhe në shekullin e XIX ajo u bë çerdhe e Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Italianët ishin ata që hodhën hapat e parë në modernizimin urban të Shqipërisë. Pjesa më e bukur e Tiranës, sheshi dhe arkitektura klasike rreth tij, janë investim italian. Në vitet 90-të, Italia u bë përsëri bregu i shpresës për mijëra e mijëra shqiptarë që po iknin nga mjerimi total, në të cilin i kishte zhytur regjimi komunist.

kolana e librave

Falë afërsisë me Italinë Shqipëria ia doli të shkëputej nga fryma osmane, shumë më shpejt se pjesët tjera të kombit shqiptar.Ishin po italianët të cilët e mbështetën politikisht dhe e armatosën organizatën e parë çlirimtare të Kosovës, “Komitetin Mbrojtja Kombëtare Kosovës”, në vitin 1919.

Shkolla e parë shqipe në Kosovë, e themeluar në Stubëll të Vitisë, u mbështet financiarisht po nga italianët. Dhe gjithë kjo histori nuk përfundon këtu. Ajo zë faqe të tëra në histori.

Nga Blerim Latifi

"Shqipëria, epiqendra e re europiane e teknologjisë 'blockchain'

Mediat e huaja, jehonë pozitive ligjit për kriptomonedhat

Vendi me 10 mijë të infektuar në ditë ia kalon dhe Italisë

Pandemia krijon një tjetër vatër të nxehtë në botë

"Javën tjetër ia çojmë draftin Komisionit për Zgjedhoren"

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri zbulon çfarë u diskutua

"I thamë ambasadores Kim se nuk votojmë për pazare"

Opozita parlamentare kundër marrëveshjes