MENU
klinika

Nga CNBC

FMN premton $50 mld, bursat japin shenja jete

05.03.2020 - 08:24

Aksionet evropiane janë gati të hapen të këtë të enjten pasi tregjet po reagojnë pozitivisht ndaj një zotimi prej 50 miliardë dollarësh nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të trajtuar shpërthimin e koronavirusit. Indeksi FTSE i Londrës shihet duke hapur 14 pikë më të larta në 6.806, DAX gjerman me 47 pikë në 12.114, CAC 40 i Francës është parë 25 pikë më i lartë në 5.482 dhe FTSE MIB i Italisë ka parë 98 pikë më të larta në 21.921, sipas IG.

Stoqet në Azi tregtuan shifra më të larta, të mbizotëruara nga homologët e tyre amerikanë me Mesataren Industriale Dow Jones duke u rritur më shumë se 1.100 pikë të mërkurën. Fitoret kryesore për ish-Zëvendës Presidentin Joe Biden gjatë Super të Martës ndezën një tubim masiv brenda sektorit të kujdesit shëndetësor. Tregjet globale gjithashtu janë duke u bashkuar nga njoftimi i FMN për një paketë ndihme prej 50 miliardë dollarë të mërkurën për të luftuar ndikimin e koronavirusit. Drejtoresha Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva tha për CNBC se paratë janë në dispozicion “menjëherë” dhe janë për vendet me të ardhura të ulëta dhe vendet e tregut.

“Ajo që ne po luftojmë është paqartësia dhe që përcakton parashikimet tona, të cilat në këtë pikë na çojnë të deklarojmë se rritja globale në vitin 2020 do të ulet nën nivelin e vitit të kaluar,” tha Georgieva. Masa e FMN-së vjen pas një serie uljesh të normave nga bankat qendrore këtë javë, përfshirë Rezervat Federale Amerikane dhe Bankën e Rezervave të Australisë. Shifrat e fundit nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) vendosin numrin e rasteve globale të koronavirusëve të paktën 93,000. Numri i vdekjeve globale është rreth 3,199, sipas të dhënave nga OBSH. Vëmendja e Evropës është akoma e përqendruar në Itali, vendi i goditur më keq nga shpërthimi jashtë Azisë, përkrah Iranit.

Të dhënat e fundit nga Italia të Mërkurën në mbrëmje numri i rasteve të konfirmuara arriti në 2,706 dhe 109 vdekje; shumica e rasteve (1,479) janë në Lombardi, ku ndodhet qendra financiare e Italisë, Milano. Qeveria e Italisë vendosi të Mërkurën të mbyllë të gjitha shkollat ​​dhe universitetet në të gjithë vendin deri në mes të marsit. Në lajme të tjera, çmimet e naftës u rritën më shumë se 1% sot përpara një takimi të OPEC në Vjenë, Austri. Udhëheqësi de fakto i OPEC Arabia Saudite pritet të shtyjë grupin 14-anëtarësh që prodhon naftë, dhe aleatët e tij jo-OPEC përfshirë Rusinë, për të zgjatur ose thelluar shkurtimet e prodhimit për të mbështetur tregun mes rritjes së ngadalësuar të kërkesës. Fitimet vijnë nga Continental, Henkel, Hugo Boss, Aviva, ITV dhe Admiral Group; nuk ka asnjë lëshim të madh të ditës së enjte.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga lufta tregtare tek ulja e prodhimit

CNBC/ Çfarë e pret ekonominë globale?

"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”


Nga The Economist/ Synonte aksionarët, por kostot bien mbi punëtorët

Kush e mban barrën e taksës së korporatës nga Biden?

Nga Bloomberg/ Nga gruri tek gjysmëpërçuesit

Botës, papritmas po i shteron çdo gjë

“Edhe në 2020, tre herë më e varfër se perëndimi”

FMN: Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat për frymë