MENU
klinika

Macron iu "ankohet" italianëve

“Kina ju ka ndihmuar… Po Francën e Gjermaninë i harruat?!”

29.03.2020 - 16:12

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të shtunën në një intervistë me gazetat kryesore të Italisë se Franca ishte atje për të ndihmuar dhe italianët duhet të jenë të kujdesshëm kur thonë dhe mendojnë se vetëm Kina dhe Rusia i kanë ndihmuar për të luftuar koronavirusin.

Macron gjithashtu bëri thirrje për solidaritet më të fortë buxhetor në Evropë.

“Franca është përkrah Italisë,” tha Macron në një intervistë për gazetat italiane La Repubblica, Corriere della Sera dhe La Stampa.

Ndihma kineze

“Flitet shumë për ndihmën kineze ose ruse, por pse nuk themi se Franca dhe Gjermania kanë dërguar në Itali dy milion maska ​​dhe dhjetëra mijëra veshje mbrojtëse?” Tha Macron. “Nuk është e mjaftueshme, por ky është vetëm një fillim dhe ne nuk duhet ta lejojmë veten të intoksikohet me ato që thonë partnerët tanë ndërkombëtarë dhe konkurrentët”.

Italia, një nga vendet më të prekura nga virusi në të gjithë botën, ishte tepër kritike për Francën dhe Gjermaninë pasi fillimisht ata nuk pranuan të sigurojnë maska ​​për fytyrën dhe pajisje të tjera për të ndihmuar në trajtimin e koronavirusit.

Kina, deri më tani ka dërguar dy ekipe mjekësore me 22 persona dhe të paktën 20 tonë pajisje mjekësore së bashku me maska ​​dhe ventilatorë që shkruanin  “Forza Italia” me flamuj të vegjël kinezë dhe italianë.

“Evropa duhet të ndjehet krenare dhe e fortë, sepse është. Por ajo me të vërtetë duhet të shkojë shumë më tej. Kjo është arsyeja pse unë mbroj solidaritetin e buxhetit në menaxhimin e kësaj krize dhe pasojave të tij,” shtoi Macron.

“Ajo që më shqetëson është sëmundja e secilit njeri për të menduar për veten e tij: nëse nuk tregojmë solidaritet, Italia, Spanja apo të tjerët do të jenë në gjendje t’u thonë partnerëve të tyre evropianë: ku keni qenë ju kur ne luftonim? Unë nuk e dua këtë Evropë egoiste dhe të ndarë ”.

 Kriza në Itali

Numri i të vdekurve në Itali ka shkuar në 9,134, tha Agjensia e Mbrojtjes Civile të Premten.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Itali është rritur nga 80.539 në 86.498, duke kaluar atë të Kinës, ku u shfaq epidemia e koronavirusit.

Të premten, Presidenti Italian Sergio Mattarella tha se Evropa duhet të miratojë masa të reja për të përballuar kërcënimin e paraqitur nga koronavirusi, duke u thënë udhëheqësve të Bashkimit Evropian se duhej të reagonin para se të ishte vonë.

Mesazhi i Mattarella, erdhi pasi drejtuesit e BE-së kishin dështuar të binin dakord për një qasje të përbashkët për trajtimin e përshkallëzimit të pasojave ekonomike nga pandemia.

“Solidariteti nuk kërkohet vetëm nga vlerat e unionit, por gjithashtu është në interes të përbashkët,” tha Mattarella.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al