MENU
klinika

"Mirënjohje dhe përulje, Lezes"

Kosova humb ikonën e artit

25.03.2020 - 12:13

          Shuhet ikona kosovare e aktrimit, Leze Qena. Në mëngjesin e ditës së sotme, ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare, aktorja e njohur për publikun shqiptar, Leze Qena.

Ajo ishte pjesëmarrëse në shumë filma, seriale dhe më tepër.

Së fundi, ishte pjes ë e serialit ”Çka ka shpija”. Ajo ndërroi jetë vetëm pak minuta më parë, gjatë mjekimit intensiv.

kolana e librave

Leze Qena qysh në moshë të re, ka nisë me aktrim, duke qenë kështu një ndër aktoret e para të Teatrit të Kosovës, për të vazhduar edhe me shumë role të ndryshme.

Lezja ishte dhe mbetet, personazhi i dashur për të gjithë dashamirësit e artit dhe kulturës. E lindur në Prizren, ka luajtur në “Shkolla e fshatit”, “Familja moderne”, “Macja”, “I ikuri” e projekte të tjera.

“Kosova, Lezes duhet t’i jetë mirënjohëse dhe t’i përulet për këto vite hare, teatër hyjnor dhe emocione, që na i dha ne, dhe ne i pranuam pa pyetur më shumë” – shkruajnë mediet vendase.