MENU
klinika

Flet eksperti kinez për koronavirusin

Ku gabuan dhe gabojnë Europa dhe SHBA?

29.03.2020 - 11:00

Revista Science publikoi nje interviste me kreun e Qendres Kineze per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve, George Ga.

Gao mbikeqyr 2,000 punonjes ne Qendrat Kineze per Kontrollin e Semundjeve dhe eshte akoma i angazhuar ne pune shkencore. Ne janar, ai ishte pjese e nje ekipi qe kreu izolimin dhe konstatimin e pare te Sindromes se Rendshme Akute te frymemarrjes 2 (SARS-CoV-2), nje virus qe shkakton COVID-19.

Nje nga pyetjet qe ai u pergjig,j eshte se cfare mund te mesojne vendet e tjera nga menyra sesi Kina ka luftuar me koronavirusin.
“Distanca fizike eshte nje strategji themelore per kontrollimin e cdo semundjeje infektive, vecanerisht nese eshte infeksion i fiymemarrjes. Se pari, ne kemi perdorur strategji jo-farmaceutike sepse nuk keni ndonje frenues ose flag specifik dhe nuk kemi vaksina.
Se dyti, duhet te jeni i sigurt per te izoluar secilin rast. kontaktet e ngushta duhet te karantinohen: ne harxhojme shume kohe duke u perpjekur per te gjetur te gjitha ato kontakte te ngushta dhe te sigurohemi qe ato jane karantinuar dhe izoluar. Se katerti, pezulloni tubimet publike. Se pesti, kufizoni levizjen”, keshilloi Gao.

Ai tha se cfare, sipas tij, eshte e gabuar me vendet e tjera.
“Sipas mendimit tim, gabimi i madh i SHBA. dhe i Evropes eshte qe njerezit nuk mbajne maska. Ky virus transmetohet nga piklat dhe kontakti i ngushte. Piklat luajne nje rol shume te rendesishem – ju duhet te mbani nje maske sepse kur flisni, piklat glithmone dalin nga goja juaj.

kolana e librave

Shume njerez kane infeksione asimptomatike ose para-simptomatike. Nese ata veshin maska ne fytyre, kjo mund te parandaloje qe piklat qe mbartin virusin te shpetojne dhe te infektojne te tjerer,tha ai.

Ai shtoi se termometrat Jane kudo ne Kine dhe se njerezit duhet te perpiqen te matin temperaturen sa me shume qe te jete e mundur, ne menyre qe ata qe kane nje temperature te larte te mos jene jashte.
“Personat e infektuar duhet te izolohen. Kjo duhet te behet kudo. Mund te kontrolloni COVID-19 vetem nese mund te hiqni burimin e infeksionit. Kjo eshte arsyeja pse kemi ndertuar spitale modulare dhe i kemi shnderruar stadiumet ne spitale, shpjegoi Gao.

Ai tha se ata ende nuk kane gene ne gjendje te zbulojne se cfare e shkaktoi infeksionin ne Kine dhe se ata ende po punojne per te. Ai tha se ekzistonin dy mundesi – qe virusi kishte origjine nga tregu ne Wuhan, ose se ishte nje vend nga i ciii ishte perhapur jashtezakonisht shume.
Kina thote se nuk ka ende imunitet kolektiv, por se virusi nuk transmetohet me Iokalisht.
Ai gjithashtu shtoi se shkencetaret kineze po perpiqen te zbulojne vaksinen dhe ilacet per COVID-19.

"Shqipëria, epiqendra e re europiane e teknologjisë 'blockchain'

Mediat e huaja, jehonë pozitive ligjit për kriptomonedhat

Vendi me 10 mijë të infektuar në ditë ia kalon dhe Italisë

Pandemia krijon një tjetër vatër të nxehtë në botë

"Javën tjetër ia çojmë draftin Komisionit për Zgjedhoren"

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri zbulon çfarë u diskutua

"I thamë ambasadores Kim se nuk votojmë për pazare"

Opozita parlamentare kundër marrëveshjes