MENU
klinika

"Receta e mamit"

Muffins me banane dhe çokollatë të zezë

25.03.2020 - 17:02

Koha e përgatitjes: 10 minuta 

Koha e gatimit: 35 minuta

Receta për: 4 persona

INGREDIENTËT

 • 3 banane
 • 2 vezë
 • ½ filxhan me kos grek
 • ½ gotë qumësht
 • ½ filxhan me shurup panje
 • 1 lugë çaji vanilje
 • ½ filxhan me kakao të hidhur
 • 1 gotë miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ filxhan me copëza çokollate

UDHËZIMET

 1. Në një të madh shtypni bananet me ndihmën e një piruni.
 2. Shtoni vezët dhe i përzieni mirë.
 3. Më pas shtoni me radhë të gjithë përbërësit e tjerë dhe i përzieni mirë.
 4. Në fund shtoni kakaon dhe copat e çokollatës. I përzieni mirë derisa të arrini një masë kompakte.
 5. Më pas e kaloni masën në formën specifike për muffins dhe e fusni në furrë për 35 minuta në temperaturë 200 gradë.
 6. I lini 10 minuta të ftohen para se t’i shijoni!