MENU
klinika

Përfundimet për Koronavirusin

“Ne zbuluam…”/ Brenda laboratorit izraelit ku punohet për vaksinën

15.03.2020 - 09:16

Europa është kthyer tashmë në vatrën e koronavirusit në botë, ndërsa situata paraqitet më dramatike në Italinë fqinje.

Programi italian televiziv “Quarto Grado” udhëtoi në laboratorët e Ness Ziona, pranë Tel Avivit, aty ku janë hedhur hapa të rëndësishme drejt vaksinës.

“Ne zbuluam, pothuajse, rastësisht se koronavirusi ka një strukturë shumë të ngjashme me atë të një virusi tjetër që ishim duke studiuar”, shpjegojnë studiuesit izraelitë.

“Kështu që mund të themi se ne jemi tashmë në rrugën e duhur. Na duhen edhe disa javë për të nisur testimet dhe disa muaj që vaksina të jetë gati”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Flet Laureati i Nobelit

“Korona po ngadalësohet”

Shumica e tyre erdhën nga Egjipti dhe Izraeli

Greqia ‘rreziku’ i Ballkanit, 66 raste me koronavirus