MENU
klinika

Përveç koronavirusit...

Për Greqinë, kjo është një epokë e re krizash!

24.03.2020 - 16:34

Kur u shfaq epidemia e koronavirusit, Greqia fillimisht u hutua nga çështje të tjera. Tani, megjithatë, gjithçka është e izoluar, dhe vendi po merret me sistemin e kujdesit shëndetësor të gjymtuar dhe një krizë të re ekonomike në horizont.

Në Greqi të hënën, me 23 Mars, u mbyll gjithçka. Tani e tutje, qytetarët mund të largohen nga shtëpia vetëm për të marrë ushqim, ilaçe ose të kërkojnë këshilla mjekësore.

Lajmet nuk ishin befasi. Në fillim të marsit, ishin vendosur kufizime më të lehta, përfshirë mbylljen e shkollave dhe shumë bizneseve dhe ndalimin e udhëtimit në ishuj.

Sidoqoftë, disa javë më parë askush në Greqi nuk mund ta imagjinonte një zhvillim kaq të shpejtë. Të martën në mëngjes, 24 Mars, numri i rasteve të konfirmuara të COVID-19 shkoi në 695, përfshirë 114 të shtruar në spital, 35 në njësi të kujdesit intensiv (ICU) dhe 17 të vdekur.

Image result for greece coronavirus

Masat e para u morën në 1 mars, kur qeveria ndaloi paradat dhe festivalet e shumë pritura të karnavaleve. Në atë kohë kishte vetëm 3 raste të konfirmuara.

Dhjetë ditë më vonë, shkollat ​​dhe universitetet u mbyllën për dy javë, me 89 raste të konfirmuara tashmë. Të Premten, 14 Mars, një vendim i përbashkët ministror mbylli shumë biznese, duke përfshirë restorante, kafene, sallone për flokë dhe dyqane lotari.

Që atëherë, kufizimet janë intensifikuar me fushatën qeveritare “Menoume Spiti” (“Ne qëndrojmë në shtëpi”).

Mitsotakis e kishte filluar fjalimin e tij të tretë televiziv duke iu referuar Italisë, duke thënë “ata nuk kanë mjaft arkivole për të varrosur të vdekurit e tyre dhe megjithatë unë shoh një vetëkënaqësi të pajustifikuar”.

Sipas kryeministrit grek, qeveria greke ka ndërmarrë pothuajse të gjitha masat e mundshme dhe tani mbështetet në “pikat e forta të sistemit kombëtar të kujdesit shëndetësor”.

Image result for greece coronavirus

Ndërsa Greqia zhytet në një tjetër krizë, një lëvizje e konsiderueshme e qytetarëve dëshmon se solidariteti është, gjithashtu, i pafund. Media sociale tani është terreni legjitim për të kërkuar dhe marrë ndihmë, ndërsa grupe solidariteti në internet po formohen në lagjet e ndryshme të qyteteve të mëdha Greke.

Sidoqoftë, njerëzit ende nuk e kanë kuptuar plotësisht se cilat do të jenë pasojat e kësaj krize të paparë dhe, pasi pjesa dërrmuese e popullsisë po izolohet, as nuk e kanë kuptuar se çfarë po ndodh me të pastrehët, përdoruesit e drogës, refugjatët dhe migrantët, të cilët nuk kanë akses në internet.

Përkthyer dhe përshtatur nga Balcanicaucaso/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Qëndrim në kundërshtin me rregullat shengen

Greqia kthen 32 shqiptarë, një prej tyre shfaq simptoma të COVID 19

Parandalimi mbi përhapjen

Covid-19/ Greqia kufizon lëvizjet