MENU
klinika

Kriza e koronavirusit

Për herë të parë në 20 vjet, Putin po ia lë vendin e tij dikujt tjetër!

31.03.2020 - 15:43

Të hënën në mbrëmje, TV transmetoi një video-konferencë të presidentit Vladimir Putin me të dërguarit e tij në rrethet federale.

Përkundër faktit që Putini dukej pak më energjik se në të kaluarën, ishte shumë e rëndësishme që populli rus ta shihte. Ai kishte munguar dukshëm disa ditë më parë, edhe pse politikanët e tjerë ishin bërë më aktivë se kurrë. Por a ishte vonë?

Vetëm një ditë e gjysmë më parë, Rusia kishte përfunduar mbylljen e të gjithë kufijve të saj për herë të parë në historinë post-sovjetike.

Nga të gjitha liritë që ka arritur populli rus gjatë 30 viteve të fundit, duket se mbetet vetëm liria e fjalës në internet. Të gjitha rrjetet kryesore sociale vazhdojnë të punojnë dhe gjatë gjithë natës së parë të mbylljes totale në Moskë, njerëzit vayhdonin me teori konspirative në internet. Dhe të gjitha përmbanin një pyetje: Ku është Putini?

Presidenti rus ishte zhdukur.

Putini iu drejtua kombit vetëm një herë gjatë pandemisë, në një fjalim të çuditshëm javën e kaluar. Ishte e pazakontë, së pari sepse ai u shfaq dy orë më vonë sesa koha e njoftuar fillimisht. Së dyti, ai u ul në një mënyrë të çuditshme dhe të çuditshme.

E treta, dhe më e rëndësishmja, sidoqoftë, Putini bëri thirrje për një pushim javor në vend të një periudhe karantine dhe foli për një taksë të re për të gjithë.

Putin me sa duket dëshironte të shmangte nxitjen e frikës ose panikut.

Pastaj, pas fjalimit në televizion, Putini u zhduk. A është ulur ai diku në malet afër Detit të Zi apo po qëndron në rezidencën e tij në Vollgë? Kush e di? Nuk është se Putini ka marrë një rol më pak aktiv në administrimin e krizës, ai është zhdukur totalisht.

Si rezultat, gjëra shumë të çuditshme filluan të ndodhin të dielën në mbrëmje.

Së pari, kryetari i Moskës Sergei Sobyanin dhe guvernatori i rajonit vendosën masa si të ishin në gjendje të jashtëzakonshme, dhe një video tronditëse nisi të qarkullonte në internet me makina policie që udhëtonin nëpër qytete afër Moskës, duke njoftuar shtetrrethim nga altoparlanti. Pas kësaj, Kryeredaktorja e Rusia Today Margarita Simonyan u rishfaq në Twitter pas një mungese pesë-ditore për të mohuar se ishte vendosur një shtetrrethim.

kolana e librave

Nga ana tjetër agjensia shtetërore e lajmeve RIA Novosti raportoi se policët në videon e shtetrrethimit ishin nën hetim për shpërdorim të autoritetit.

Qershia mbi tortën erdhi në mesnatë, me transmetimin e një video-mesazhi nga Dmitry Medvedev, ish-kryeministri i cili ishte i harruar pas shkarkimit të tij në janar.

Për dallim nga Putini në fjalimin e tij javën e kaluar, Medvedev theksoi aspektin njerëzor dhe jo ekonomik të krizës aktuale.

Kjo është arsyeja pse të gjithë, mbështetës dhe kritikë njësoj, filluan të pyesin gjithnjë e më shumë këmbëngulje: ku është Putini?

Në fakt, kjo mund të jetë pjesë e planit të Putinit. Ndoshta ai ka dashur të provokojë një krizë të vogël interne midis elitave, të shohë reagimet, pastaj të bëjë rolin e arbitrit.

Por vetëm ata që kanë studiuar prej kohësh ndërlikimet bizantine të politikës së Kremlinit mund ta kuptojnë një logjikë të tillë. Një person mesatar sheh diçka tjetër.

Përveç Luftës së shkurtër Ruse-Gjeorgjiane në 2008, kjo është hera e parë në 20 vjet që Putini nuk ka menaxhuar personalisht një krizë të madhe kombëtare. Jo vetëm kaq, por ai me qëllim është distancuar.

Putini ka qenë gjithmonë udhëheqësi, por kjo është hera e parë që ai i ka lënë ndokujt të marrë atë rol.

Apo jo? Ndoshta ai po pretendon ta lërë Sobyanin të udhëheqë, duke e ditur se ai do të gabojë. Kjo sigurisht që do të ishte një skemë interesante.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Moscow Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Koronavirusi mbyll kufijtë e shteteve...

Evropa heq dorë nga “Marrëveshja e Shengenit”?

“Bllokohen” në Moskë 12 milionë banorë

Koronavirusi/ Rusia mbyll kufijtë