MENU
klinika

Preket edhe klubi gjigant

Rasti i parë pozitiv me Covid-19 te Barcelona

26.03.2020 - 12:37

Kreu i shërbimeve mjekësore të Barcelonës, ​​Ramon Canal, është rasti i parë pozitiv me koronavirus në klub. Menaxheri mjekësor i sektorit të hendbollit, Josep Antoni Gutiérrez, është gjithashtu i prekur nga sëmundja. Të dy mbeten të shtruar në spital për t’u marrë me efektet e pandemisë.

Deri më tani, asnjë subjekt i infeksionit me pandeminë COVID-19 nuk ishte njohur në klubit e Barcelonës. Futbollistët dhe punonjësit e saj po u besojnë shtëpive të tyre, si pjesa tjetër e popullsisë, pas karantinës së aprovuar nga Qeveria dhe që zgjat për katër javë.

Sportistët vazhdojnë me mbylljen e tyre dhe punën e individualizuar që teknikët kanë përcaktuar për ta, siç kanë shpjeguar në rrjetet dhe kanalet e komunikimit të klubit.

Sidoqoftë, në një klub në përmasat e Barçës, me kaq shumë futbollistë dhe punonjës, dukej pothuajse e pamundur të qëndroje plotësisht i sigurt nga sëmundja.

Dr. Ramon Canal u bashkua me klubin në vitin 2006 pasi kishte qenë sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Qeverisë Gjenerale të Katalonjës për tre vjet dhe si menaxher i një prej spitaleve më të njohur në Barcelonë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN