MENU
klinika

Reagojnë vendet e G7

Rezerva Federale fillon të printojë para

25.03.2020 - 14:50

Tregjet globale të aksioneve kanë pësuar luhatje të vazhdueshme për shkak të gjendjes së krijuar si pasojë e koronavirusit. Dow Jones regjistroi ditën e tij më të mirë që nga viti 1933 ndërsa fitoi 11.4%, ose 2.113 pikë, ndërsa FTSE 100 shënoi fitimin e saj më të lartë ndonjëherë, nga 452 pikë, pasi u rrit 9% në 5,446.

Tubimi në tregjet amerikane dhe europiane pasoi fitimet në Azi brenda natës, pas lëvizjes së bankës qendrore të SHBA,të hënën për të filluar një program të pakufizuar për shtypjen e parave.

Nikkei i Japonisë u rrit me 7.1%, Kospi i Koresë së Jugut u rrit me 8.6% dhe tregu i Zelandës së Re fitoi 7.18%. Hang Seng i Hang Kong u mbyll me 4,46% më i lartë, tregu australian u rrit 4,17% dhe shkëmbimi i aksioneve të Shangait përfundoi 2.34% më i lartë.

Shtatë ekonomitë kryesore perëndimore në botë gjithashtu u përpoqën të qetësojnë frikën e një depresioni global duke u zotuar të bëjnë gjithçka që duhet për të kaluar përmes pandemisë koronavirus. Ndërsa më shumë vende mbyllin në mënyrë të efektshme pjesë të mëdha të ekonomive të tyre për të përmirësuar përhapjen e virusit, G7 tha që do të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për të koordinuar luftën kundër shkrirjes ekonomike. Në një deklaratë të përbashkët pas kritikave të disa udhëheqësve botërorë për mungesën e një reagimi ndaj krizës që po shpaloset, grupi i vendeve të pasura tha:

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të rivendosur besimin dhe rritjen ekonomike dhe për të mbrojtur punë, biznese dhe qëndrueshmërinë e sistemit financiar.” Ministritë e financave në të gjithë grupin, të përbërë nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, premtuan të marrin masa të mëtejshme kur të jetë e nevojshme për të qetësuar goditjen ekonomike që pritet të ndodhë.

“Ne gjithashtu premtojmë të promovojmë tregtinë globale dhe investimet për të mbështetur prosperitetin. Kombet tona po punojnë së bashku për të luftuar shpërthimin e Covid-19 dhe për të zbutur ndikimin e tij, trajtimin e të prekurve dhe parandalimin e transmetimit të mëtejshëm, “thanë përfaqësuesit e G7.

Rënia e indeksit, e cila është monitoruar nga afër nga Thesari dhe Banka e Anglisë, tejkaloi rënien e regjistruar gjatë thellësive të krizës financiare 2008-2009, pasi masat e shëndetit publik urgjent ndërpresin zinxhirët e furnizimit dhe kërkesa për mallra dhe shërbime.

Pavarësisht nga përkeqësimi i këndvështrimit ekonomik, tregjet e aksioneve u mblodhën të martën për të ndaluar një rënie në javët e fundit, pasi shpresat rriten për një koordinim më të madh midis superfuqive më të mëdha ekonomike në botë dhe Kongresit në Uashington, i vendosur për të rënë dakord për një marrëveshje dypartiake në një plan stimulimi. Ekzistojnë gjithashtu shpresa për një nxitje për aktivitetin ekonomik në Kinë, ku ka plane për të hequr kufizimet e udhëtimit në provincën qendrore Hubei, ku shpërthimi Covid-19 e kishte origjinën në fund të vitit të kaluar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”


Për shpëtimin e ekonomisë së Shqipërisë!

Projektimi i së ardhmes post-Covid bizneset dhe forcat politike

Nivelet më të larta të likuiditetit në rajon

Kreditë me probleme mund të rriten në tre valë!

Analizë/ Pse Europa është një hap para SHBA?

Kush po e përballon më mirë krizën ekonomike?

Propozimet e Raportit të Bankës Botërore për Shqipërinë

Si do t’i ruajnë kompanitë vendet e punës?