MENU
klinika

Nga Bloomberg

Si koronavirusi ia prishi planet Putinit…

02.03.2020 - 17:03

Presidenti rus Vladimir Putin kishte planifikuar një “ringjallje ekonomike” këtë vit për të rritur vlerësimet për veten e vet.

Përhapja globale e koronavirusit mund të shkatërrojë planin e tij. Çmimet e naftës u ulën shumë javën e kaluar dhe rubla ra. Partnerët më të mëdhenj tregtarë të Rusisë, Kina dhe Bashkimi Evropian, po përballen me ngadalësime apo edhe me recesion.

Ministri i Financave Anton Siluanov tha se vendi po humbet rreth 1 miliardë dollarë (15.3 milion dollarë) në ditë në humbje nga tregtia e saj me Kinën.

“Pas riorganizimit, pyetja kryesore ishte sa masat shtesë fiskale do të shtyjnë rritjen”, tha Dmitry Dolgin, kryeekonomist në ING Bank në Moskë. “Tani çështja është nëse stimuli fiskal do të jetë i mjaftueshëm për të kompensuar efektin negativ të koronavirusit.”

Ekonomia botërore është përgatitur këtë vit për performancën e saj më të dobët që nga kriza financiare e vitit 2008.

Edhe pasi Siluanov tha të hënën se Rusia ka fonde të mjaftueshme për të mbuluar planet e shpenzimeve me çmime shumë më të ulëta të naftës, Ministria e Ekonomisë tha që do të shkurtojë parashikimin e saj të rritjes për vitin.

Putin është nën presion për të rritur standardet e jetesës pasi Kremlini kërkon mënyra për të zgjatur sundimin e tij përtej përfundimit të mandatit të tij në 2024. Ai emëroi një kabinet të ri në janar dhe hartoi një plan për të rritur shpenzimet me rreth 1.3% të bruto produktit vendor këtë vit, me shpresën se do të rrisë përfundimisht rritjen e fortë mbi 2%.

Banka qendrore ka pak hapësirë ​​për të rritur ekonominë me më shumë ulje të normave të interesit nga frika e dobësimit të rublës dhe bllokimit të inflacionit.

Organizata e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit uli parashikimin e saj këtë vit në 1.2% nga 1.6% të hënën, duke përmendur virusin.

Ulja e çmimeve të naftës mund të sjellë ndikimin e koronavirusit për ekonominë e Rusisë.

Efektet e ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit dhe kërkesës së zvogëluar do të jenë më të ngadalta për tu arritur, në varësi të tronditjes.

“Mund të jetë që duke rritur shpenzimet gjithçka që ata përfundojnë janë duke zbutur efektet e kësaj goditje,” tha Heli Simola, një ekonomist i vjetër në Institutin e Bankave të Finlandës për Ekonomitë në Tranzicion. “Efekti në rritje mund të jetë mjaft i kufizuar.”

Përkthyer dhe përshtatur nga Bloomberg/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A do të ndryshojë situata politike?

Rreziqet që i kanosen botës në 2019…