MENU
klinika

Strehimi për pacientët me Covid-19

Stadiumi i Sao Paolos kthehet në spital të hapur

25.03.2020 - 17:18

Klubet më të mira të futbollit në Brazil po i dorëzojnë stadiumet e tyre për autoritetet shëndetësore, për t’i kthyer ato në spitale dhe klinika në terren për të luftuar pandeminë koronavirus.

Me futbollin në vend të pezulluar deri në njoftimin e mëtejshëm, më shumë se gjysma e 20 skuadrave në Serinë A të Brazilit kanë hequr dorë nga stadiumet e tyre, pasi autoritetet në Sao Paulo dhe Rio de Janeiro me popullsi të dendur kërkojnë të zgjerojnë kapacitetin spitalor për t’u marrë me krizën.

Stadiumi i parë që po shndërrohet në spital me ajër të hapur për të trajtuar pacientët është ai i Pacaembu me 45 mijë vende në Sao Paulo, ku pritet të strehojë më shumë se 200 persona për raste me COVID-19. Ai pritet të jetë gati në 10 ditë.

Stadiumi është afër disa spitaleve kryesore në metropolin më të madh të Brazilit, që është epiqendra kombëtare e sëmundjes. Ndërsa kampionët aktualë të Amerikës së Jugut, Flamengo, konfirmuan gjithashtu janë të gatshëm ndaj autoriteteve shëndetësore për të dhënë stadiumin e tyre të famshëm Maracana në Rio de Janeiro.

Që nga e hëna pasdite, Brazili kishte më shumë se 1.600 raste të konfirmuara dhe 25 vdekje nga Koronavirusi. Pothuajse të gjitha arenat e përdorura në Kupën e Botës 2014 janë ofruar nga klubet si spitale me ajër të hapur dhe njësi të kujdesit shëndetësor. Presidenti brazilian Jair Bolsonaro tha se qershori ka të ngjarë të jetë muaji më kritik për shpërthimin e koronavirusit në vend.