MENU
klinika

"Do të mundohemi t’i evitojmë zgjedhjet"

Thaçi: Të hënën nis takimet me partitë politike

27.03.2020 - 11:09

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi bëri të ditur se të hënën do të fillojë takimet me liderët e partive politike, për të marrë opinionet e tyre në lidhje me formimin e Qeverisë së re.

Ai tha se do të mundohen që në këtë gjendje në të cilën gjendet Kosova të evitojnë shpërbërjen e Kuvendit.

Pas krijimit të situatës së re, rënies së Qeverisë dhe mocionit nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, nga e hëna duke respektuar ligjet e Kosovës dhe Kushtetutën në tërësi dhe përpikëri, do të filloj konsultimet me liderët e partive politike, gjithashtu edhe me prezantimin e kritereve mbizotëruese për mundësinë e formimit të Qeverisë së re dhe mundësi të reja”, tha presidenti në një deklarim për medie pas vizitës së tij në Qendrën e Studentëve, një pjesë e së cilës është shndërruar në karantinë.

Fokusi im do të jetë në çdo rrethanë të eliminohet mundësia për zgjedhje të reja apo shpërbërja e kuvendit, propozimi im është të jetë mundësia e krijimit të Qeverisë së re, pra nga e hëna në mëngjes do t’i ftoj liderët e partive politike të dëgjoj opinionet e tyre dhe të prezantoj kriteret mbizotëruese për të formuar Qeverinë e re, në mënyrë që të mos ketë vakum institucional. Por Qeveria aktuale, në ikje është në detyrë dhe do të kryej punët që i takojnë me Kushtetutën dhe Ligjin”, tha Thaçi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Insiston të marrë Presidencën

LDK-ja nuk ka ndërmend të lëshojë pe

"Deputetët vendosin fatin e tij"

Mustafa: Kurti po ndikohet nga disa kokëkrisur

Reagon për herë të parë pas rrëzimit të qeverisë

Kurti: Rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme