MENU
klinika

Qëndroni brenda, larg COVID-19

11 këshilla për të qetësuar dhimbjet pa dalë nga shtëpia

17.04.2020 - 17:30

Mund të ndodhë me këdo: një fillim i papritur i një dhimbje, pulsim ose dhimbje djegëse, dhe nuk duket se keni pilulën e duhur për ta përballuar atë. Mund të tingëllojë e tmerrshme, por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Nga ngrënia e një cope çokollate për të zbutur dhimbjet e fytit deri në përdorimin e qeseve të çajit të mentës për të lehtësuar një dhimbje dhëmbi, ka mënyra të natyrshme për ta ndaluar atë dhimbje bezdisëse, pa pasur nevojë të përdorni qetësuesit tuaj të dhimbjes.

Ne kemi zbuluar 11 truke që do t’ju ndihmojnë të lehtësoni dhimbjen nëse nuk doni të merrni barna ose nëse thjesht nuk keni llojin e duhur.

Hani një copë çokollatë të zezë për të zbutur një dhimbje fyti.

 • Çfarë duhet të bëni: Nëse keni kollë dhe ndjeni se fyti është i lënduar, merrni një copë çokollatë të errët. Zgjidhni një copë çokollate me një sasi të madhe kakao në të.
 • Pse funksionon: Sipas shkencëtarëve, çokollata mund të shtypë një kollë dhe të shërojë një dhimbje të fytit falë kakaos që përmban.

Pini më shumë ujë për të lehtësuar simptomat e një migrene.

 • Çfarë duhet të bëni: Ekspertët rekomandojnë të konsumoni jo më pak se një gotë ujë çdo 2 orë.
 • Pse funksionon: Dhimbje koke të buta dhe migrene të rënda shpesh mund të shkaktohen nga dehidratimi. Një ekuilibër i dobët i lëngjeve dhe elektroliteve në trup nuk do t’i lejojë sistemet e tij të funksionojnë në mënyrën e duhur. Pirja e mjaftueshme e ujit do t’ju ndihmojë të luftoni dehidratimin dhe të lehtësoni simptomat e migrenës tuaj.

Merrni pak shafran Indie për të ndaluar dhimbjen e shkaktuar nga inflamacioni.

 • Çfarë duhet të bëni: Shtoni pak shafran të Indisë ose ekstraktin e tij, kurkumin, si një shtesë për ushqimin tuaj nëse vuani nga inflamacioni.
 • Pse funksionon: Shafran i Indisë përdoret gjerësisht në mjekësinë alternative falë vetive anti-inflamatore të përbërësit të saj, kurkuminit. Mjekët zakonisht rekomandojnë marrjen e shafranit ose kurkumin në kapsula tek pacientët me dhimbje në nyje.

Shtrirje për të lehtësuar dhimbjet e shpinës.

 • Çfarë duhet të bëni: Vishni rroba të rehatshme dhe përgatitni një qilim për joga. Ka një shumëllojshmëri të ushtrimeve të shtrirjes që mund të bëni si të shtrini gjurin drejt gjoksit, një kthesë e gjurit të shtrirë, kobra dhe të tjera.
 • Pse funksionon: Shtrirja çliron tensionin në muskujt që mbështesin shtyllën kurrizore dhe përmirëson gamën tuaj të lëvizjes dhe lëvizshmërinë e përgjithshme fizike.

Përthithni vajrat esencial për të larguar dhimbjen e kokës

 • Çfarë duhet të bëni: Shtoni disa pika vaj esencial në një pecetë dhe thithni aromën, shtoni disa pika në banjën tuaj, ose aplikoni pak vaj në tempujt ose ballin tuaj. Por kini kujdes! Vajrat esencialë mund të shkaktojnë djegie, kështu që ato duhet të hollohen me disa vajëra të tjerë (si vaji i arrës së kokosit, për shembull) përpara se të aplikohen në lëkurë. Ekzistojnë një larmi e vajërave esencialë që mund të përdorni: livando, mente, rozmarinë, kamomil dhe shumë të tjera.
 • Pse funksionon: Vajrat thelbësorë besohet se kanë një efekt qetësues dhe relaksues. Kjo është arsyeja pse ato mund të jenë të dobishme për trajtimin e dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga ankthi dhe stresi.

Përdorni çajin e mentës për të qetësuar një dhimbje dhëmbi.

 • Çfarë duhet të bëni: Vendosni 1 lugë çaji gjethe mente të njoma në një filxhan me ujë të valë dhe lëreni për 20 minuta. Sapo të jetë ftohur, shpërlani gojën me çaj. Mund të vendosni edhe çanta të ngrohta çaji të mentes mbi një dhëmb dhe ta mbani aty derisa të zvogëlohet dhimbja.
 • Pse funksionon: Mentja ka veti mpirëse që shpjegojnë efektet e saj qetësuese të dhimbjes. Për më tepër, a është e ditur që mentoli që gjendet në mente ka veti antibakteriale.

Bëni një banjë me kripë Epsom për të shëruar dhimbjet e kockave dhe nyjeve.

 • Çfarë duhet të bëni: Shtoni 2 gota kripë Epsom në banjën tuaj dhe zhytuni në ujë për 15 minuta. Ju gjithashtu mund të njomni nyjen e dhimbshme në një tas me ujë të ngrohtë me një filxhan kripë Epsom në të.
 • Pse funksionon: Kripa Epsom është e pasur me magnez që rregullon mbi 300 enzima në trup dhe i bën sistemet e tij të funksionojnë siç duhet. Ajo gjithashtu eliminon toksinat dhe zvogëlon stresin dhe inflamacionin.

Shkoni për një shëtitje për të çliruar endorfinat dhe për të luftuar dhimbjen.

 • Çfarë duhet të bëni: Stërvitja është gjëja më e mirë për ju por nëse dhimbja ju ndalon të bëni këtë, provoni të shkoni për një shëtitje jashtë.
 • Pse funksionon: Aktiviteti fizik, si ushtrimi ose ecja, çliron endorfina ose kimikate të trurit që zvogëlojnë ndjesinë e dhimbjes. Për më tepër, endorfinat shtojnë reagimin imunitar dhe sjellin një ndjenjë euforie.

Hani një banane për të lehtësuar dhimbjet menstruale.

 • Çfarë duhet të bëni: Nëse ndjeni ngërçe menstruale, anashkaloni biskotat dhe çokollatën që dëshironi dhe vendosni në vend të tyre një banane. Bëni një smoothie me një banane dhe fruta të tjera ose hani atë siç është nëse jeni në lëvizje.
 • Pse funksionon: Bananet janë të pasura me kalium dhe vitaminë B6 të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e ngërçeve të muskujve dhe ju bëjnë të mos mbani ujin dhe të ndjeheni të fryrë.

Aplikoni nxehtësi për të pushuar dhimbjen e barkut.

 • Çfarë duhet të bëni: Përdorni një qese me ujë të nxehtë për të lehtësuar spazmat ose ngërçet e muskujve. Nëse nuk keni një të tillë, bëni një qese të improvizuar me ujë të nxehtë nga një shishe plastike. Mbushni shishen me ujë të nxehtë, mbështilleni atë në një peshqir dhe vendoseni në zonën e dhimbshme.
 • Bëni kujdes! Asnjëherë mos e ngrohni lëndimet ose zonat e infektuara dhe mos e bëni ujin shumë të nxehtë.
 • Pse funksionon: Nxehtësia i ndihmon muskujt të relaksohen, lehtësojnë dhimbjen dhe heq shqetësimin.

Zhytni këmbët në ujë të nxehtë për të ulur presionin e gjakut.

 • Çfarë duhet të bëni: Merrni një kovë ose një legen dhe mbusheni atë me ujë vërtet të nxehtë, por ende të tolerueshëm. Vendosni duart dhe këmbët tuaja në legen dhe njomni ato për rreth 10-15 minuta. Për ta bërë atë edhe më efektive, mund të vendosni edhe një kompresë akulli në pjesën e prapme të qafës.
 • Pse funksionon: Uji i nxehtë tërheq gjakun në këmbët tuaja dhe larg kokës, në mënyrë që presioni i gjakut të ngadalësohet dhe të kthehet në normalitet.

Truket për të cilat sapo ju thamë janë vërtetuar se janë efektive në shërimin e llojeve të ndryshme të dhimbjes tek shumë njerëz. Sidoqoftë, nëse keni dhimbje të forta ose nëse simptomat nuk po përmirësohen, duhet të lini një takim me mjekun tuaj dhe të bëni ekzaminimin e duhur mjekësor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Makth... çlirim!

“Bota nën Covid-19”