MENU
klinika

Jo më kot kryesojnë edhe ekipet

5 çiftet sulmuese me më shumë gola në Evropë

09.04.2020 - 16:49

Cristiano Ronaldo, Messi e shumë e të tjerë shënojnë rregullisht dhe dhurojnë spektakël me golat e tyre. Por kur në skuadër ke një dyshe sulmi që shënojnë rregullisht, suksesi është i sigurtë. Në Serie A, Immobile dhe Caicedo na kanë magjepsur, por në Evropë jemi magjepsur edhe nga Salah me Mané.

Këtë vit, në krye të çifteve më të mira sulmuese në Evropë ka shumë Itali, por mbi të gjitha ka shumë kampionë. Më poshtë po tregojmë dyshet më të mira të sulmit në ligat kryesore evropiane, duke filluar nga vendi i pestë, në atë të parin.

5-SALAH & MANÉ

Çifti që pushtoi Evropën. Golat e Momo Salah dhe Sadio Mané e ndihmuan Liverpoolin (gati) të kryejë një mrekulli të vërtetë sportive, duke e hedhur atë drejt një titulli që Reds i ka munguar për 30 vjet në shtëpi. Numri monstruoz i 30 golave ​​këtë sezon është arritur falë 16 qendrave të Salah dhe 14 Mané, i cili bëri edhe 9 asistime.

4-MESSI & SUAREZ

Leo Messi dhe Luis Suarez nuk kanë nevojë për prezantim. Të dy kanë shënuar 30 gola këtë sezon, pavarësisht dëmtimit që ka ndaluar Suarez që nga janari i vitit 2020.Pleshti” ka shënuar 19 gola, ndërsa uruguajani 11.

3-MBAPPÉ & NEYMAR

konica sportkonica sport mobile

Aq shumë talent dhe një vlerë e përgjithshme tregu rreth 360 milionë euro: dyshja e artë e Paris Saint Germain janë Neymar dhe Kylian Mbappé. Këtë sezon të dy kanë shënuar 31 gola, 18 Mbappe dhe 13 ylli brazilian.

2-IMMOBILE & CAICEDO

Dueti çudibërës që tronditi Serinë A dhe dënoi kundërshtarët e kalibrit të Juve dhe Interit arriti vendin e dytë të kësaj “Top 10” me gjithsej 35 gola. Viti i pabesueshëm i Immobiles, që shënuar 27 gola, ndërsa Caicedo, i cili ka ngjitur hierarkitë, ka arritur në 8 të tillë.

1-LEWANDOWSKI & GNABRY

Robert Lewandowski drejton edhe një herë këtë renditje, të shoqëruar nga Serge Gnabry dhe 36 golat e tyre këtë sezon. Polaku duket se nuk do të plaket kurrë dhe këtë vit ai ka riemëruar veten si golashënuesi më i mirë i Bundesligës falë 25 golave ​​të shënuar. Gnabry më në fund ka gjetur shenjtërimin e tij në futboll dhe këtë vit ai ka arritur 11 gola.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Eliminatoret e Europianit 2020

Çfarë Italie! 9 gola për rekorde fantastike