MENU
klinika

Lëvizja për rekrutim punëtorësh

BBC/ Punëtorë nga Ballkani për të korrat e Europës

16.04.2020 - 12:49

Punëtorët e fermave të Evropës Lindore janë dërguar në Mbretërinë e Bashkuar në fluturime çarter për të mbledhur fruta dhe perime.

Shërbimi i Kartës Ajrore i ka thënë BBC-së se fluturimi i parë do të jetë sot në Stansted me 150 punëtorë të fermave rumune.
Firma i tha BBC-së se avioni është i pari nga gjashtë të vendosur që funksionon midis mesit të prillit dhe fundit të qershorit.

Departamenti i qeverisë Defra tha se po inkurajonte njerëzit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar “të ndihmojnë në mbledhjen e të korrave”.

Fermerët britanikë kohët e fundit paralajmëruan se të lashtat mund të lihen të kalben në fushë për shkak të mungesës së punëtorëve sezonalë nga Evropa Lindore. Kufizimet e udhëtimit për shkak të bllokimit të koronavirusit kanë thënë që shumica e punëtorëve kanë qëndruar në shtëpi.

Disa kultivues në Mbretërinë e Bashkuar kanë filluar një lëvizje për rekrutimin, duke bërë thirrje për punëtorët lokalë të bashkohen me të korrat për të parandaluar që miliona ton fruta dhe perime të shkojnë në mbeturina. Sidoqoftë, shqetësimet mbesin se ato nuk do të jenë në gjendje të përmbushin kërkesën për fermat.

Një nga prodhuesit më të mëdhenj të ushqimeve të freskëta në Mbretërinë e Bashkuar, G’s Fresh, me qendër në Cambridgeshire, konfirmoi se ai regjistroi dy nga gjashtë fluturimet që transportonin punëtorë të fermave të Evropës Lindore nga Rumania.

Derek Wilkinson, drejtori administrues i divizionit të fermave Sandfield të Fermave të G’s Fresh, i tha BBC se 150 punëtorët që mbërritën në Stansted nga Rumania lindore sot do të merren me autobus në fermat në Anglinë Lindore për të zgjedhur marule.

Firma ka punuar ngushtë me Shëndetin Publik në Angli në marrëveshjet e transportit të sigurt dhe grupi do të ekzaminohet plotësisht pas mbërritjes në Mbretërinë e Bashkuar. Kushdo që konstatohet të ketë një temperaturë do të karantinohet.

Z. Wilkinson tha që biznesi i tij kishte nevojë për 3,000 punëtorë sezonalë, me nevojën më të madhe në maj në fillim të korrjes së qepës së pranverës, e ndjekur nga prodhimet e bizeleve dhe fasules në qershor.

Ai shtoi se kompania kishte pasur një reagim të mirë ndaj një fushate rekrutimi që kishte për qëllim punëtorët lokalë. Deri më tani, 500 britanikë kanë regjistruar interesin e tyre.

Shërbimi i Kartës Ajrore, një firmë private, tashmë ka rregulluar fluturime për punëtorët sezonalë në vendet e tjera. Fluturoi 1.000 punëtorë fermash në Gjermani nga Bullgaria dhe Rumania javët e fundit.

Punëtorët do të hipin në Iasi, Rumania lindore, pasi të kenë matur temperaturat e tyre dhe të plotësojnë një pyetësor shëndetësor. BBC informon se ata do të merren nga aeroporti me minibusë në fermat në Jug-Lindje dhe Midlands.

Mungesa sezonale e punëtorëve
Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU) tha se ishin të nevojshme deri në 70,000 mbledhës të frutave dhe perimeve. Po bën thirrje për një “ushtri tokësore” të ditëve moderne të punëtorëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Nënkryetari i NFU Tom Bradshaw tha për BBC: “Kultivuesit që mbështeten tek punëtorët sezonalë të rriten, marrin dhe paketojnë frutat tona të freskëta, perimet dhe lulet janë jashtëzakonisht të shqetësuar për kufizimet e koronavirusit të ndikimit që mund të kenë në aftësinë e tyre për të rekrutuar këtë forcë kritike të punës këtë sezon. ”

“Ndërkohë, do të inkurajoja këdo që është i interesuar të ndihmojë në zgjedhjen për në Britani këtë verë të kontaktojë një nga rekrutuesit e aprovuar bujqësor.”

Një fushatë kombëtare është tërheqëse për studentët dhe ata që kanë humbur punën e tyre në bare, kafene dhe dyqane për të ndihmuar në të korrat.

Janë krijuar disa skema për të rekrutuar punëtorë të rinj. Qeveria nuk është e përfshirë në fluturimin e fluturimeve të punëtorëve evropianë në MB.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


”Macron tha ‘jo’ kur të gjithë liderët e BE-së ishin pro"

BBC: Shpërfillja evropiane ushqen pakënaqësinë në Ballkan

OECD: Nuk ka shërim të shpejtë...

BBC/ “Ekonomia do të vuajë për vite me radhë”


“Do paguash ujin, apo do paguash dritat"

Pensionistët të pakënaqur me bonusin e fundvitit

Sipërmarrësit ngrejnë alarmin, i bëjnë thirrje qeverinë

Rënia e euros fut në krizë fasoneritë

Paralajmërimi i Komisionit Europian

Çfarë e rrezikon ekonominë shqiptare?