MENU
klinika

Nafta për më pak se 10 dollarë për fuçi

CNN/ Do e fitojë këtë luftë OPEC?

05.04.2020 - 16:02

OPEC e ka portretizuar veten si një burim stabiliteti në një botë kaotike.

Por karteli nënvleftësoi këtë argument muajin e kaluar duke shtuar një sakatim të konsiderueshëm të tregut. Udhëheqësi i OPEC Arabia Saudite dhe aleati i naftës Rusia e hodhi poshtë atë në një luftë çmimesh që përfundimisht ndihmoi në rrëzimin e naftës së papërpunuar të ulet në nivelet e 18 viteve më parë. Tani OPEC ka një mundësi për të rikthyer qetësinë në tregjet e naftës që po përjeton nivele historike të paqëndrueshmërisë. Por nuk do të jetë e lehtë.

Për këtë javë, bruto e SH.B.A-së u rrit 32% – javën më të mirë që nga ardhmja e naftës filluan tregtimin në NYMEX në 1983. “Duke pasur parasysh se tregu i naftës tani pret një ulje të madhe të prodhimit, çdo gjë më pak mund t’i dërgojë çmimet në rënie,” Caroline Bain, kryekonomiste e mallrave në Capital Economy. Prodhuesit e naftës po garojnë me kohën. Rrjedha e furnizimit është aq masive sa bota së shpejti do të mbarojë hapësirën për të ruajtur të gjitha ato fuçi. Dhe kjo mund të dërgojë çmimet që rrëzohen në shifra, duke përkeqësuar atë që ka të ngjarë të jetë një valë e falimentimeve në industrinë e naftës amerikane. Por askush nuk dëshiron të jetë i pari që bie në sy në këtë betejë.

Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, i lodhur duke qenë ai që merr përsipër zvogëlimin e prodhimit, dëshiron që vendet e tjera të bashkohen. Dhe ka raporte që Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksika mund të jenë të ftuar në takimin e javës që vjen. Prodhimi natyrisht do të bjerë në Shtetet e Bashkuara ndërsa stërvitësit me kosto të lartë reagojnë ndaj përplasjes. Dhe rregullatorëve në Teksas u kërkohet të marrin në konsideratë kufijtë e prodhimit – diçka që nuk ka ndodhur në më shumë se 40 vjet. Por është e paqartë se si prodhimi i tillë i naftës mund të jetë i kufizuar në nivelin kombëtar. Rusia më në fund mund të pajtohet me uljen e prodhimit, me Vladimir Putin raportohet të propozojë të Premten që prodhimi global të shkurtohet me 10 milion fuçi në ditë.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Sidoqoftë, në këmbim Moska mund të këmbëngulë në heqjen e sanksioneve nga Uashingtoni. “Ekziston një çmim për ta rikthyer Rusinë në tryezë. Dhe është e paqartë që Uashingtoni është i gatshëm ta paguajë atë çmim,” tha Helima Croft, kreu global i strategjisë së mallrave në RBC Capital Markets.Në fund, edhe nëse të gjitha pjesët bien në vend dhe arrihet një pazar i madh, është e mundur që do të jetë shumë pak, shumë vonë. Kërkesa po shembet me një normë të paparë dhe ka pak Putini, MBS dhe Trump që mund të bëjnë për këtë.

Raporti financiar i Delta mund të tregojë fatin e trazuar të kompanive ajrore Ka qenë një javë e tmerrshme disa javë për linjat ajrore. Investitorët e së mërkurës do të fillojnë të shohin sa keq. Delta Air Lines (DAL) është planifikuar të jetë linja e parë ajrore kryesore që raporton rezultatet e tremujorit të parë.

Pritet të raportojë një humbje për herë të parë në vite. Humbja do të jetë më e ngushtë nga sa mund të prisnin nga disa: Udhëtimi u prek pak në janar dhe akoma i fortë brenda vendit në shkurt. Por mars, terreni i trafikut në një ndalesë të afërt. Të Premten CEO Ed Bastian u tha punonjësve të linjës ajrore që pret që të ardhurat të binin 90% në tremujorin e dytë dhe se industria ende nuk ka parë një fund të krizës.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nag CNN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve


Gati borxhet 1.1 miliardë euro. Dy aktet normative botohen në…

Qeveria heq çdo kufizim për deficitin buxhetor

Afati i ri për individët dhe bizneset

Shtyhet rivlerësimi i pasurive

Çfarë thuhet tjetër në raportin e BSH?

Bizneset e vogla dhe të mesme vuajnë pasojat e moskreditimit

Rishikohet për të tretën herë brenda vitit buxheti!

Ulen pritshmëritë për të ardhurat, dyfishohet deficiti buxhetor