MENU
klinika

Nuk nis sezoni as me 17 maj

Covid-19, anulohet gara e radhës në Moto GP

02.04.2020 - 17:37

Ashtu si në Formula 1, edhe në Moto GP garat po shtyhen ose anulohen njëra pas tjetrës. Starti i Botërori 2020 i Moto GP ka regjistruar një tjetër shtyrje për shkak të coronavirus. Zyrtarisht sot është anulluar edhe gara e Francës, e cila ishte parashikuar të zhvillohej më 17 maj, në pistën e La Mansh.

Organizatorët e kësaj gare bënë me dije se për shkak të virusit vdekjeprurës është e pamundur që kjo garë të zhvillohet në mesin e majit. “Kjo garë tashmë ka dalë në plan të dytë dhe e rëndësishme është siguria e njerëzve”, – thuhet në komunikatën e organizatorëve të garës së La Mansh.

konica sportkonica sport mobile

Për pasojë, nisja e sezonit 2020 në Moto GP është ende një dilemë, teksa nuk pritet që gara e parë të zhvillohet para muajit qershor. Ky anulim do të sjellë një tjetër modikim të kalendarit provizor të garave që pritet të publikohet së shpejti.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Duhet të ishte starti i sezonit

Anulohet edhe një tjetër garë e Moto GP