MENU
klinika

"Të vendosur për të ndihmuar serbët aty"

COVID-19/ Vuçiç: Gati të bashkëpunojmë me Kosovën

06.04.2020 - 11:03

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, shprehu gatishmërinë e tij për, siç tha, bashkëpunim të plotë me autoritetet në Prishtinë, në luftën kundër koronavirusit.

Në një bisedë telefonike me shefin e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Zahir Tanin, Vuçiç shprehu shqetësimin e tij për përhapjen e koronavirusit në Kosovë, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Presidenca e Serbisë.

kolana e librave

Beogradi është i vendosur për t’i ndihmuar serbët në Kosovë për të luftuar epideminë, tha Vuçiç. Komuniteti serb në Kosovë i raporton rastet e të prekurve me koronavirus në Serbi.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka bërë të ditur se 27 persona nga mjediset serbe në Kosovë janë infektuar, ndërsa një ka humbur jetën. Bëhet e ditur se Vuçiç dhe Tanin kanë biseduar edhe për situatën politike dhe të sigurisë në Kosovë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mbyllen vendkalimet kufitare

Koronavirus/ Serbia shtrëngon masat

Komisionari për Zgjerimin i Bashkimit Evropian, Varhelyi

“BE-ja nuk po bën garë me ndihmat për Ballkanin”


Pas vendimit që i hap rrugë qeverisë së re

BE: Të zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese në Kosovë

Protesta dhe përpjekje për qeverinë pa Kurtin

Analiza/ Kosova drejt një stuhie politike

Skandali i Gjykatës Kushtetuese

Kosovë s’ka më, ka veç banda!

"Të caktohet seanca për votimin e Qeverisë së re!"

Haradinaj: Palët të respektojnë gjykimin e Kushtetueses