MENU
klinika

Sa shpejt ndryshojnë gjërat në kohë koronavirusi...

Ku shkoi vetëbesimi i Putinit?

14.04.2020 - 16:22

Udhëheqësit botërorë kanë punuar nga shtëpia gjatë pandemisë së koronavirusit, dhe Vladimir Putin nuk bën përjashtim: Të hënën, presidenti rus mbajti një videokonferencë nga rezidenca e tij zyrtare jashtë Moskës me disa prej zyrtarëve që udhëheqin përpjekjet e qeverisë për të luftuar sëmundjen.

Ishte një takim jashtëzakonisht i çuditshëm. Më pak se një muaj më parë, Putini kishte shfaqur si zakonisht vetëbesim në lidhje me reagimin e qeverisë së tij ndaj një krize në rritje globale, duke siguruar qytetarët e tij se situata ishte “nën kontroll” falë masave të ndërhyrjes së hershme.

Disa javë më vonë, Putini luajti rolin e një shpëtuesi ndërkombëtar, duke dërguar një aeroplan të rezervave mjekësore në aeroportin John F. Kennedy të New York-ut.

Sa shpejt mund të ndryshojnë gjërat në kohën e koronavirusit. Në videokonferencën e tij të së hënës, Putini ishte krejtësisht ndryshe.

“Ne kemi shumë probleme,” tha Putin. “Nuk ka asgjë për t’u mburrur, sepse në përgjithësi, siç thoni ju dhe specialistët tuaj, ne nuk kemi kaluar akoma kulmin e epidemisë.”

Shifrat flasin vetë. Rusia ka relativisht pak raste krahasuar me Shtetet e Bashkuara ose vendet më të goditura evropiane, por numri i rasteve të konfirmuara është rritur në ditët e fundit. Të hënën, Rusia raportoi një rritje rekord njëditore në raste, me 2.558 raste të konfirmuara gjatë 24 orëve.

Të martën, Rusia arriti një rekord të ri: 2,774 raste të konfirmuara. Dhe Putini po kritikohet ashpër për trajtimin e tij të krizës.

Kryeqyteti rus ka qenë më i prekuri nga virusi. Zyrtarisht, Rusia ka 21.102 raste, sipas faqes zyrtare të qeverisë, dhe numri i të vdekurve ka arritur në 170. Rreth gjysma e rasteve të regjistruara të vendit,  11.513 janë në Moskë.

Qeveria ruse thotë se ka kryer mbi 1.4 milion prova për Covid-19. Por mjekët e Moskës kohët e fundit kanë filluar të diagnostikojnë pacientët si pozitivë bazuar në skanimet e mushkërive për shkak të pyetjeve mbi saktësinë e testeve.

Në videokonferencën e tij të së hënës, Putin tha se javët e ardhshme do të ishin kritike për të përcaktuar nëse Rusia është në gjendje të rrafshojë në mënyrë efektive kurbën dhe të zvogëlojë përhapjen e koronavirusit.

Dy ose tre javët e ardhshme mund të jenë kritike për një arsye tjetër. Kremlini është ende duke festën për një datë të rëndësishme: paradën e Ditës së Fitores të 9 majit, një festë për të shënuar 75-vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë.

Kremlin thotë se planet janë ende në zhvillim e sipër.

Por kjo ngjarje është një problem për fushatën anti-koronavirus të Putinit.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Komisionari për Zgjerimin i Bashkimit Evropian, Varhelyi

“BE-ja nuk po bën garë me ndihmat për Ballkanin”