MENU
klinika

Presidenti francez premtoi se...

Kurti bisedë telefonike me Macron, ja çfarë biseduan

09.04.2020 - 09:56

Zbardhen detaje nga telefonata e zhvilluar mbreme mes kryeministrit në detyrë te Kosoves, Albin Kurti, me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Ata kanë biseduar rreth pandemisë me koronavirus, mocionin e mosbesimit që rrëzoi Qeverinë Kurti, dialogun dhe tarifën.

Sipas zyrës së shtypit të Kurtit, ai e falënderoi Presidentin dhe qeverinë franceze për mbështetjen që i kanë dhënë Franca dhe Bashkimi Evropian Kosovës në luftën kundër COVID-19.

“Ndihma evropiane e caktuar për Kosovën filloi me 5 milionë euro dhe do të kap vlerën e përgjithshme prej 68 milionë eurosh. Kurti e informoi presidentin Macron për masat e marra prej Qeverisë dhe rezultatet. Beteja kundër virusit COVID-19 mbetet prioritet i drejtpërdrejtë i Qeverisë në detyrë”, theksohet t’i ketë thënë Kurti Macronit.

kolana e librave

Me tej thuhet se Kurti e falënderoi gjithashtu presidentin Macron për deklaratën e përbashkët franko-gjermane në lidhje me mocionin e mosbesimit në kushtet e tanishme.

“Kurti nënvizoi se zbrazëtira e krijuar nga ky mocion nuk mund të mbushet, as kriza politike nuk mund të tejkalohet, veçse nëpërmjet zgjedhjeve të reja, e vetmja mënyrë legjitime dhe legale për vënien në jetë të një qeverie të re. Çdo përpjekje tjetër për të prodhuar ndryshe ndonjë qeveri në gjendjen aktuale të gjërave do të kalojë përmes udhëve antikushtetuese. Zgjedhjet e reja politike janë të mundshme vetëm pas zgjidhjes së krizës shëndetësore”, i ka thënë Kurti.

Më pas, thuhet se presidenti francez dhe kryeministri folën për dialogun dhe angazhimin përkatës për një përgatitje të vërtetë dhe për një pjesëmarrje të vërtetë të palëve në këtë dialog.

“Në këtë perspektivë, presidenti Macron shprehu mbështetjen e tij për rifillimin e qarkullimit të mallrave mes Kosovës dhe Serbisë. Ai premtoi rritjen e rolit të Francës dhe të atij vetë në lehtësimin e dialogut. Ky do të jetë, sipas tij, edhe synimi i samitit të Parisit për marrëdhëniet Kosovë-Serbi, samit i organizuar nën drejtimin e Francës dhe Gjermanisë, me Bashkimin Evropian, sapo të krijohen kushtet e duhura”, thuhet ndër tjera në njoftim.