MENU
klinika

Lideri që nevojitet në kohë krize...

Macron është udhëheqësi i gjithë botës?!

16.04.2020 - 15:34

Presidenti 42-vjeçar i Francës, Emmanuel Macron, i cili është përballur me shumë sfida për qeverisjen e vendit të tij, tani po pozicionohet që të marrë përsipër mantelin e udhëheqjes globale, të rezervuar për një kohë të gjatë për liderët më të vjetër të Kinës, Rusisë apo veçanërisht të Shteteve të Bashkuara.

Dhe tani, ai nuk ka konkurrentë.

Mjeti i kësaj fushate udhëheqëse është propozimi i Macron për një armëpushim në të gjithë botën, një armëpushim kudo nga Afganistani në Siri, Irak dhe Jemen.

Ka pesë anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të KB (Francë, Kinë, Rusi, Britani dhe SHBA) dhe katër nga pesë janë në bord, sipas Macron.

Macron gjithashtu thotë se shpreson të sigurojë marrëveshjen e anëtarit përfundimtar, Vladimir Putin të Rusisë. Sekretari i Përgjithshëm i KB, António Guterres kishte kërkuar një “armëpushim të menjëhershëm, global”.

Është e qartë, një veprim i tillë nuk do të zhdukë disa nga sfidat më të mëdha për paqen botërore.

Rusia dhe Turqia po ruajnë praninë e tyre në Siri.

Milicitë e mbështetur nga Irani do të vazhdojnë operacionet e tyre në Irak, megjithë gjendjen e dëshpëruar të Iranit përballë pandemisë.

Anijet luftarake kineze do të vazhdojnë të patrullojnë Detin e Kinës së Jugut.

Megjithatë, nisma e armëpushimit mund të jetë një fillim i mirë. Dhe Macron e  tregoi qëllimin e tij gjatë një telefonate konferencë mbarëbotërore të ministrave të financave të G20 të mërkurën në mbrëmje.

Por, ku do t’i linin Shtetet e Bashkuara nisma të tilla Macron? Shtë e qartë me një prani më të zvogëluar në skenën botërore se kurrë në një kohë kur vetëm veprimi më i madh, më intensiv universal mund të parandalojë katastrofën globale.

Macron tashmë ka ndërmarrë një qëndrim të ashpër kundër disa prej fuqive kryesore të botës dhe veprimeve të tyre gjatë pandemisë.

Në të njëjtën kohë, një numër vendesh evropiane kanë falenderuar Kinën për pajisjet mjekësore dhe

Testet për koronavirusin. Asnjë nga këto nuk llogaritet në çimentimin Xi si një udhëheqës të cilit bota mund t’i kthehet kohës së saj të nevojës.

E gjithë kjo vjen pasi Kina, kërkon të marrë një rol më të madh në skenën botërore, duke mbushur një vakum në skenën botërore.

Megjithatë, nisma e Macron nuk mund të kishte ardhur në një moment më të favorshëm për Evropën. Nga më shumë se 2 milion raste të koronavirusit në botë, gjysma janë regjistruar në Evropë.

Për më tepër, një numër i vendeve evropiane kanë filluar lëvizjet e tyre të para drejt heqjes së rregullave të karantinës. Vetë Macron ka sugjeruar 11 majin për Francën. Franca mund të jetë një lidere në këtë iniciativë.

Në të njëjtën kohë, Macron ka kërkuar që i gjithë sistemi evropian 26-vendesh të mbyllë kufijtë e tij të jashtëm, ndoshta deri në shtator. Tani për tani, ata janë mbyllur zyrtarisht deri më 15 maj.

Në të vërtetë, duket se bota ka nevojë një udhëheqës të ri në këtë kohë krize, që është i gatshëm të vendosë interesat globale mbi ambiciet personale.

Dhe derisa Shtetet e Bashkuara të jenë gati për të ofruar një individ të tillë, ky vend duket se i takon: Emmanuel Macron.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Mos t'i nënshtrohemi nacionalizmit"

Koronavirusi nuk ka pasaportë…

Tani francezët janë mirënjohës...

Kjo është kriza që i duhej Macron-it!